Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Oto 5 symptomów toksycznej wiary

web-adding-poison-toxic-faith-sfamphoto-shutterstock

S. Theresa Aletheia Noble - 21.09.16

Jako była ateistka mogę powiedzieć, że Bóg posłużył się wieloma świętymi ludźmi, aby doprowadzić mnie do Kościoła. Ale diabeł także posługiwał się ludźmi, którzy mieli symptomy toksycznej wiary, aby mnie od Kościoła odwieść. I zdarzało się, że byli to ci sami ludzie.

Wymagający papież Franciszek

Znam sporo osób zaskoczonych i skonsternowanych wymaganiami, jakie papież Franciszek stawia zwykłym katolikom, księżom i hierarchii kościelnej. Wydaje się to niesprawiedliwe, kiedy porównamy je z wyzwaniami stawianymi z łagodnością ludziom będącym na obrzeżach Kościoła.

Chociaż irytuję się czasami, kiedy słyszę słowa Franciszka, mogę też zrozumieć, dlaczego papież decyduje się mówić w ten sposób.

Głoszenie Ewangelii jest najważniejszą cechą pontyfikatu tego papieża, a on jest urodzonym ewangelizatorem. I, jak Jezus wie, jak to robić. Ludzie z „wewnątrz”, ci, którzy powinni wiedzieć i rozumieć więcej, zawsze traktowani są przez Jezusa jakby ostrzej, podczas gdy pozostali łagodniej. To różnica pomiędzy tym, jak ojciec traktuje dziecko, które odeszło, i dziecko, które wie, że powinno słuchać ojcowskich rad.

Zatem papież Franciszek troszczy się w ten sposób o nasze dusze. Nie chce, żeby Kościół był pełen chodzących „grobów pobielanych”, które na zewnątrz wyglądają dobrze, ale w środku są pełne „kości trupich” (por Mt 23, 27). A po drugie, on wie, że jedną z najlepszych metod na ludzi, którzy odchodzą od Kościoła, jest nawrócenie i świętość tych, którzy trwają w kościelnych ławach.

Bo „groby pobielane” nie przekonają nikogo do Ewangelii.

Jako była ateistka mogę wam powiedzieć, że Bóg posłużył się wieloma świętymi ludźmi, aby doprowadzić mnie do Kościoła. Ale diabeł także posługiwał się ludźmi, którzy mieli symptomy „toksycznej wiary”, aby mnie od Kościoła odwieść.

I zdarzało się, że byli to ci sami ludzie. Wszyscy mamy swoje ograniczenia, jeśli chodzi o skuteczne głoszenie Ewangelii, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. I wszyscy nosimy w sobie ślady toksycznej wiary. Jeśli diabeł nie może wyciągnąć nas z Kościoła, stara się, jak potrafi, zatruć nasze życie religijne.

W poniższej galerii znajdziesz kilka oznak toksycznej wiary, jakie dostrzegłam (i żeby było jasne, nie chodzi o wskazywanie nikogo palcem, ale o sprawdzian sumienia dla nas wszystkich, włącznie ze mną):

Czy odnalazłeś siebie w którymś z tych opisów?

Jeśli tak, nie rozpaczaj (ani nie obwiniaj autorki tego tekstu)!

Zatrzymaj się na chwilę i poproś Boga o pomoc w tym obszarze życia. Powierz te problemy przy następnej spowiedzi. Poproś o radę przyjaciół. I wreszcie – ufaj, że Bóg w tobie działa, tak jak działa w każdym z nas, pomagając oczyścić naszą wiarę, byśmy mogli stać się bardziej podobni do Niego.

Musimy po prostu trwać przy Bogu, a On wykona większość pracy!
Czytaj także:
O. Pio mówił, żeby tej pokusy strzec się szczególnie


ZŁY MĘŻCZYZNA

Czytaj także:
Jak Pan Jezus radził sobie z trudnymi ludźmi? Poradnik
Czytaj także:
Jak rozmawiać z kimś, kto naprawdę nie lubi katolików?

Tags:
ewangelizacjawiara
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail