Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

O tym, jak diabeł zezłościł się na św. Dominika

lapide-santa-sabina

© Antoine Mekary / ALETEIA

Chiara Santomiero - 16.01.17

W rzymskim kościele św. Sabiny, związanym z zakonem dominikanów, historia splata się z legendą.

„No, nie, Dominiku! Dajże spać!” Na pewno któryś z pierwszych współbraci św. Dominika tak właśnie pomyślał, kiedy jęki i krzyki świętego założyciela Zakonu Kaznodziejskiego po raz kolejny w środku nocy wybiły go ze snu w dormitorium klasztoru św. Sabiny w Rzymie. Ale jeśli zwlekł się z posłania i wyjrzał przez okienko, które wciąż jak przed wiekami wychodzi na kościół odwiedzany przez papieży w Środę Popielcową, musiał przetrzeć oczy ze zdumienia.

Dominik tak bardzo zatracił się w intymnej rozmowie z Bogiem, że rozciągnięty na posadzce płakał rzewnymi łzami nad losem grzeszników, błagając Najwyższego, by miał dla nich litość. „Miłosierdzia! Cóż dzieje się z grzesznikami?” – krzyczał brat de Guzmán. Rozmowa „w cztery oczy” z Wszechmogącym tak go pochłonęła, że nawet diabeł nie był w stanie go od niej oderwać.

s-domenico

Legenda głosi, że rozwścieczony własną niemocą Zły Duch próbował zabić modlącego się Dominika, rzucając w niego potężnym odłamkiem czarnego bazaltu. Kamień z hukiem uderzył w marmurową płytę okrywającą doczesne szczątki męczenników i rozbił ją na kawałki, ale Dominik nawet nie zorientował się, co się stało…

web-santa-sabina-c2a9-antoine-mekary-aleteiadsc2536

Na bazaltowym bloku wciąż wyraźnie widać ślady zadrapań szponami Szatana. Nie przypadkiem lapis diaboli, czyli „diabelski kamień” został umieszczony na spiralnie skręconej kolumience w rogu tej przepięknej paleochrześcijańskiej bazyliki, zaś ponownie złożona płyta znajduje się w środku schola cantorum.

W rzeczywistości, jak głoszą dokumenty historyczne, płytę rozbił w 1527 r. architekt Domenico Fontana, by przesunąć groby męczenników. Fontana miał wyrzucić odłamki. Zostały one jednak znalezione i ponownie złożone.  No, cóż, nie od dziś wiadomo, że diabeł jest mistrzem w ukrywaniu swoich łajdactw…

la-pietra-del-diavolo

7 listopada 2015 r. współcześni współbracia św. Dominika uroczyście rozpoczęli obchody osiemsetlecia założenia zakonu. Jubileusz kończy się co prawda już 21 stycznia, ale zawsze warto wrócić do dziejów dominikanów, odwiedzić związane z nimi miejsca i słuchając dominikańskich opowieści, szukać odpowiedzi na pytanie: czy to historia, czy legenda?

Tags:
demonDominikanieRzym
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail