Aylan Kurdi i płaczący anioł
Ten niecodzienny dar papież ofiarował Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Franciszek odwiedził w poniedziałek rzymską siedzibę tej organizacji (16 października).
Rzeźba wykonana przez Luigiego Prevedela przedstawia anioła płaczącego nad ciałem syryjskiego chłopca Aylana Kurdiego, który został znaleziony martwy w 2015 roku na plaży Bodrum w Turcji. Wizerunek martwego chłopczyka stał się symbolem dramatu uchodźców na całym świecie.
#PopeFrancis presents provocative reminder of Aylan, child refugee to FAO during his visit today. pic.twitter.com/qxJ0SkapH1
— Salt + Light Media (@saltandlighttv) October 16, 2017
Kościół chce pomagać w kryzysie migracyjnym
Podczas spotkania Franciszek stanowczo przeciwstawił się próbom ograniczenia liczby mieszkańców ziemi i fałszywej tezie, jakoby mogło to zapewnić wyżywienie wszystkim ludziom. Wezwał natomiast do proponowania zmiany stylu życia, wykorzystywania zasobów, kryteriów produkcji i konsumpcji. Zauważył, że wiele żywności ulega marnotrawstwu.
Czytaj także:
Chrześcijański etos ekologiczny. Ważny głos z diecezji płockiej
Franciszek odniósł się także do obecnego kryzysu migracyjnego. Zaznaczył, że wymaga on skoordynowanych i systematycznych działań międzyrządowych, prowadzonych zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi, przenikniętych miłością i inteligencją.
Kościół katolicki, ze swymi instytucjami, posiadając bezpośrednią i konkretną znajomość sytuacji, którym trzeba stawić czoła oraz potrzeb, które trzeba zaspokoić, pragnie bezpośrednio uczestniczyć w tym wysiłku, na mocy swojej misji, która prowadzi go do miłowania wszystkich i zobowiązuje też do przypominania osobom posiadającym odpowiedzialność państwową lub międzynarodową możliwie najszerszy obowiązek zaspokajania potrzeb najbiedniejszych
– powiedział na zakończenie swego przemówienia papież. Dostał od zgromadzonych owację na stojąco.
Czytaj także:
Pomagamy i będziemy pomagać. Głos zakonów w sprawie uchodźców
KAI/Aleteia/ks