Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 10/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Ali” – czarnoskóry powstaniec walczący o Warszawę. Wiadomo, gdzie został pochowany

Czarny_powstaniec

domena publiczna

Aleksandra Gałka - 24.11.17

Członkowie grupy Idź Pod Prąd Londyn zdołali odnaleźć grób Augusta Agboli O’Browna, najprawdopodobniej jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego.

Idź Pod Prąd Londyn to grupa zajmująca się poszukiwaniem oraz renowacją grobów byłych polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii. Grób O’Browna odkryli 18 listopada na Cmentarzu Hampstead w Londynie. To miejsce, w którym pochowano także wielu znanych Brytyjczyków.

O swoim odkryciu organizacja IPP powiadomiła za pomocą mediów społecznościowych, m.in. Twittera:




Czytaj także:
Nadpalone talerze z Powstania Warszawskiego. Opowieść mojej Babci

Z Nigerii nad Wisłę

August Agbola O’Brown urodził się w 1885 roku w Lagos, na terenie dzisiejszej Nigerii. W Polsce pojawił się w 1922 roku i ożenił z Polką, z którą miał dwóch synów: Ryszarda i Aleksandra. Mieszkał przy ul. Złotej i był muzykiem jazzowym – grał na perkusji.

Historyk dr Zbigniew Osiński w książce „Afryka w Warszawie” (pod redakcją P. Średzińskiego i M. Dioufa) pisze właśnie w ten sposób o „Alim”:

Walczył w batalionie “Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej.

Dr Zbigniew Osiński dodał również:

Życiorys Agboli to historia człowieka, który uznawał Polskę za swoją drugą ojczyznę (nie jest to chyba zbytni patos) i czuł się jej pełnoprawnym obywatelem.

„Ali” z batalionu „Iwo”

August zadeklarował udział w kampanii obronnej w 1939 roku. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej od 1941 roku działał również w konspiracji. Walczył także pod pseudonimem „Ali” w batalionie „Iwo”. Wojnę przeżył i dostał pracę w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie.

W 1958 roku wyemigrował z Polski wraz z całą swoją rodziną.

Fotorelacja oraz reportaż przygotowany przez Pawła Skibę i Krzysztofa Padałko z klubu IPP Londyn:

https://youtu.be/KGFcJPBzp6k

Ciekawymi losami „Aliego” zajmuje się od lat Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a także varsavianiści. Wśród materiałów badawczych znalazła się m.in. ankieta, którą wypełnił samodzielnie O’Brown, zgłaszając się w 1949 roku do ZBOWID-u. Jeden z powstańców Jan Radecki ps. „Czarny” potwierdził informacje zamieszczone w ankiecie. Zaznaczył, że widział czarnoskórego mężczyznę przy ul. Marszałkowskiej 74.

https://www.pinterest.com/pin/457256168396432622/visual-search/?x=0&y=0&w=530&h=381




Czytaj także:
Powstanie Warszawskie: Wierzę, że Maryja wyciągnęła nas z piwnicy

Tags:
historiapowstanie warszawskie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail