Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

5 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pomysły na weekend!

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

EAST NEWS

Magda Jakubiak - 21.01.18

Tatry, morze Bałtyckie czy Pojezierze Mazurskie - to tylko kilka przykładów. Jest się czym zachwycać w naszym pięknym kraju!

„Polska jest najpiękniejsza”, „7 Cudów Polski”, „Polska na weekend” to tylko kilka przykładów akcji, które promują wyjątkowe polskie krajobrazy. Zapewne pierwsze skojarzenia w takim przypadku to Tatry, morze Bałtyckie albo Pojezierze Mazurskie. Ale to nie wszystko, bo Polska ma bardzo wiele do zaoferowania. Czy konieczne jest wyjeżdżanie na drugi koniec świata, kiedy i w naszym ojczystym kraju znajdziemy piękno natury godne naszej uwagi? Oto kilka propozycji.

1. Biebrzański Park Narodowy

Okolice Biebrzy to nie tylko wijąca się nitka rzeki na mapie. To również rozległe torfowiska, szuwary, lasy i polany po horyzont, gdzie człowiek jest tylko gościem. Prawdziwymi domownikami są tu zwierzęta. W Biebrzańskim Parku Narodowym łosie wylegują się na środku łąki, żurawie ciągną nad bagnami, a powalaniem drzew zajmują się bobry. Najbardziej malownicze są tu poranki i wieczory, szczególnie latem, kiedy nad wszędzie obecną wodą unosi się delikatna mgła.

2. Kanał Augustowski i Czarna Hańcza

Jeśli komuś marzy się stworzenie harmonii z dziką leśną przestrzenią i wsłuchanie się w nurt rzeki, przy jednoczesnym aktywnym wypoczynku – idealnie nadaje się do tego trasa spływu kajakowego Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. W wodnych meandrach rośliny poddają się prądom rzeki i wyglądają jak zielony dywan przykryty szkłem. Podczas spływu dodatkową atrakcją są przeprawy przez śluzy na Kanale.

3. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Okazuje się, że Polska ma nawet własną Saharę – tak często nazywane są ruchome wydmy w okolicach Łeby. Połacie wędrującego piasku pokrywają ok. 500 ha, a najwyższa wśród wydm, Łącka Góra, sięga około 40 metrów. Choć skojarzenie z największą pustynią świata jest tu raczej nadinterpretacją, mimo wszystko to morze piasku jest rzadkim zjawiskiem w Europie.

4. Wąwozy lessowe (Kazimierz Dolny)

Wąwozy okalające Kazimierz Dolny przypominają mroczne scenerie z powieści fantastycznych. Trudno więc, żeby nasza wyobraźnia została uśpiona, kiedy spaceruje się pośród wystających korzeni drzew, mając po obu stronach ściany osuwającej się ziemi rzeźbionej przez deszcze.

5. Góry Stołowe

Te góry płytowe, jedyne takie w Polsce, powstawały od milionów lat i do dziś rzeźbią je siły natury. Góry Stołowe to potężne formacje skalne, które wyłaniają się niespodziewanie pomiędzy drzewami i wznoszą jak ściana nawet na kilkadziesiąt metrów. Tutaj koniecznie trzeba wspiąć się na najwyższy szczyt, czyli Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), skąd widać skalne wieże, które wyrastają ponad poziom lasu.

Ciekawostka: były tu kręcone sceny filmu „Opowieści z Narnii”.
Czytaj także:
Camino nad Bałtykiem? Rusz Pomorską Drogą św. Jakuba!
Czytaj także:
Znacie Papieskie Szlaki Kajakowe na Pomorzu Zachodnim?


NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W POLSCE

Czytaj także:
10 najstarszych kościołów w Polsce. Ile z nich znasz?

Tags:
podróżPolska
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail