Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Twój nastolatek zastanawia się nad wyborem szkoły? Kilka wskazówek, jak mu pomóc

JAK POMÓC WYBRAĆ SZKOŁĘ

Shutterstock

Mira Jakubowska - 01.02.19

Umiejętność podejmowania decyzji nie jest łatwą sztuką, zwłaszcza dla kilkunastolatka. Dobre wybieranie wymaga m.in. analizy, przewidywania konsekwencji, odrobiny ryzyka.

To, w jaki sposób twoje dziecko podejmuje decyzje (zmierza się z tematem, unika, liczy aż się samo jakoś poukłada itp.) zależy od wielu czynników, takich jak cechy osobowości, system wartości, doświadczenia życiowe, a wśród nich również sposób wychowania, schematy i przekonania wyniesione z domu rodzinnego.

Wybierania uczysz od najmłodszych lat

Wiele cech przydatnych w dokonaniu wyboru szkoły, czy w ogóle kształtujących umiejętność podejmowania decyzji, rozwija się już w pierwszych latach życia. Samodzielność, poczucie sprawczości, dostrzeganie konsekwencji swoich zachowań, kreatywność, pewność siebie są ogromnym zasobem w rozwijaniu sztuki wybierania.

Jeśli więc pozwalasz swojemu dziecku na autonomię i samodzielność (oczywiście na miarę jego możliwości), swobodę, popełnianie błędów, cieszysz się z sukcesów, uśmiechasz do jego pomysłowości, wzmacniasz konkretnymi pochwałami i wspierasz w niepowodzeniach, to tym samym budujesz u niego poczucie pewności siebie i gotowości do zmierzania się z różnymi wyzwaniami.

A jednym z takich wyzwań jest dokonywanie wyborów, które wymaga przyjęcia konsekwencji swoich działań, przeżycia straty, uczy cierpliwości i cieszenia się z tego, co jest. Jeśli więc wychowujesz swoje dziecko w sposób demokratyczny  (możesz to dość szybko określić, wykonując quiz), jest duża szansa, że twoje dziecko będzie łatwiej podejmować decyzje, niż gdybyś preferował liberalny czy autorytarny styl rodzicielski.

Zachęć do udziału w różnych wydarzeniach

Dni kariery zawodowej, targi edukacyjne, dni otwarte w szkołach to tylko niektóre propozycje wydarzeń mających na celu wspieranie ósmoklasistów/maturzystów w podjęciu właściwej decyzji. Ale również udział w koloniach językowych, wycieczkach, kołach zainteresowań, konkursach przedmiotowych, wolontariacie, rozwijanie pasji – to wszystko kształtuje charakter i jest pomocne w określaniu dalszych dróg edukacji twojego dziecka. Wspieraj więc i zachęcaj je do zdobywania przydatnych doświadczeń.

Rozmawiaj, słuchaj, pytaj

Jeśli twoje dziecko myśli o kilku szkołach, pomóż mu zobaczyć plusy i minusy każdej z nich. To może być dobra okazja do usłyszenia tego, co jest dla niego ważne, czym się kieruje w wyborze: miejscem, gronem znajomych, poziomem nauczania itd. Może się zdarzyć, że usłyszysz odpowiedź „nie wiem”. Co wtedy? Nie zrażaj się, nie zniechęcaj.

Zadawaj konkretne pytania, nawet takie, które wymagają odpowiedzi tak/nie. Jeśli to możliwe, wybierzcie minimum dwie szkoły/dwa kierunki tak, aby była jakaś alternatywa. Trudno przecież wybierać, gdy… nie ma z czego wybierać! Kolejny krok to wypisanie wszystkich „za” i „przeciw”. Jedną z metod uporządkowania informacji jest analiza SWOT.

Chodziłoby o to, aby odnosząc się do każdej z wybranych szkół/kierunków określić: swoje mocne i słabe strony (np. zainteresowania, możliwości intelektualne) a także szanse i przeciwności wypływające z otoczenia (np. koszty, dojazd, poziom nauczania, zapotrzebowanie na rynku pracy).

Spotkanie z doradcą zawodowym

Gdy trudno coś wybrać i ustalić, skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego. To dobre rozwiązanie z dwóch powodów: po pierwsze to specjalista w tym temacie, więc poszukiwanie odpowiedzi może przebiec sprawniej. Po drugie zazwyczaj łatwiej opowiedzieć o swoich wątpliwościach i pytaniach komuś obcemu niż rodzicowi.

W szkole na zajęciach z doradcą poruszane są tematy m.in. związane z tworzeniem CV, rozmową kwalifikacyjną, a także te dotyczące znajomości siebie, swoich umiejętności i zainteresowań. Warto jednak umówić się z doradcą zawodowym na konsultację indywidualną w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Podczas spotkania taka osoba udzieli informacji i doradzi w planowaniu dalszej edukacji i w wyborze zawodu.

Takie spotkanie pomaga w lepszym poznaniu siebie, swoich zainteresowań, systemu wartości oraz preferencji zawodowych. Doradca zna aktualne zapotrzebowanie rynku pracy oraz ofertę edukacyjną. Na podstawie uzyskanych informacji może utworzyć tzw. profil zawodowy, a także udzielić wskazówek, jak dobrze wybrać kierunek dalszego kształcenia.

Staraj się przyjaźnie i otwarcie towarzyszyć twojemu dziecku w poszukiwaniach dróg związanych z nową szkołą. Znajdź złoty środek między podcinaniem skrzydeł a podtrzymywaniem zupełnie nierealnych pomysłów. Nie krytykuj, nie oceniaj a raczej pomóż znaleźć plusy i minusy każdego pomysłu a także możliwe zasoby czy braki w jego realizacji. Pomóż, gdy popełni błąd, ale nie chroń przed niepowodzeniem, wówczas doświadczenie samodzielności może okazać się cenniejsze niż poczucie porażki.


DZIECKO

Czytaj także:
Słownik kobiet: Dziecko


BALANS MIĘDZY PRACĄ I DOMEM

Czytaj także:
Dom i praca – jak osiągnąć równowagę i pogodzić te dwa światy? [wywiad]


SAINT DOMINIC SAVIO

Czytaj także:
Martwisz się o swojego nastolatka? Oto idealny święty patron i pomocna modlitwa

Tags:
edukacjanastolatkipomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail