Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Czy znasz trujące rośliny w swoim ogrodzie? Zastanów się, zanim je posadzisz

KWIATY W OGRODZIE

David Prahl | Shutterstock

Dorota Szumotalska - 20.05.19

Na skwerach, w parkach czy nawet we własnym ogródku możemy natknąć się na apetyczne rośliny, przykuwające wzrok najmłodszych. Jak zatem zaprojektować swój kąt zieleni, aby był bardziej bezpieczny?

Pierwszy raz zakładałam ogród, stając przed dylematem wyboru roślin. Jednoroczne czy wieloletnie, zimozielone i szybko rosnące na letni sezon? Po zasadzeniu kolejnego krzewu naszła mnie myśl, aby sprawdzić jego bezpieczeństwo dla małych dzieci i zwierząt. Dla swojej wygody i ich swobody postanowiłam świadomie zrezygnować z niebezpiecznych roślin.

Nieoczywiste rośliny

„Najszybciej wąski zielony żywopłot stworzy pani z tui Brabant” – usłyszałam radę w centrum ogrodniczym. Przyrastające 40 cm na rok, zimozielone, tworzące gęstą ścianę żywotniki zachodnie szybko wylądowały w samochodzie transportowym. Sadziliśmy je razem z mężem i moją mamą. Przenosząc je, już po chwili dostrzegli na swoich rękach czerwone plamki. Po lekturze fachowych portali okazało się, że pędy tuj zawierają toksyczne substancje, które działają drażniąco na skórę. Zdecydowałam się zostawić piękne okazy żywotników ze względu na fakt, że nie mają w sobie nic „apetycznego”. Będę miała na nie oko podczas dziecięcych zabaw w ogrodzie.

Jeżdżąc po całym kraju, zaczęłam przyglądać się cudzym ogródkom bardziej dokładnie, szukając inspiracji. Tak odkryłam trzmielinę – kilka odmian krzewów o różnym wybarwieniu liści, dające się prowadzić po płotach albo w formie dekoracyjnych „drzewek”. Niezwykle popularne w naszym kraju rośliny także wzięłam pod lupę. Niestety okazało się, że trzmielina wydaje kolorowe, trujące owoce, jednak… w naszym klimacie nie co roku. Co więcej, dokładne wycięcie kwiatów uniemożliwi ich zawiązanie. Decyzję pozostawiam rodzicom – ogrodnikom.

Ważne jest towarzystwo

Bardzo zależało mi na pnących roślinach, które szybko zarosną cienką siatkę ogrodzenia. Doskonałym wyborem wydało mi się kiwi, którego odmiany świetnie rosną w naszym klimacie. Dostępna nawet w supermarketach budowlanych akinidia zachęca jadalnymi owocami. Podobno są bardzo smaczne. I nie są trujące. Szukając kolejnych pnączy, natknęłam się na zdjęcia płotów porośniętych dzikim winem. Winobluszcz pięciolistkowy zachwycił mnie różnokolorowym wybarwieniem jesienią. Jednak pomiędzy listkami dostrzegłam owoce. Nie wolno tu ulegać skojarzeniom, gdzie dzikie wino mogłoby przywodzić na myśl winogrona. Owoce pięknego winobluszczu są trujące.

Do świadomego zagospodarowania bezpiecznego ogrodu dla małych dzieci ważne jest, aby zrezygnować z sąsiedztwa jadalnych i trujących roślin. Na początku nauki rozróżniania bezpiecznych i niebezpiecznych owoców, zbyt łatwo może dojść do błędu. A on może kosztować życie. Oczywiście możemy zasadzić krzewy agrestu, porzeczki , pnącza kiwi oraz winogron, jednak ważne jest, aby nie wprowadzać dziecka w błąd, sadząc obok cisy, winobluszcz czy trzmielinę.

Smakowite kwiaty

Torty udekorowane nasturcjami to hit kulinarnych popisów cukierniczych. Tak więc nasiona nasturcji szybko wpadły w ziemię. Szukam dalej. Różana konfitura nie pozostawia wątpliwości. Dwie pnące, pachnące odmiany już zachwycają mnie przyrostami i dają nadzieję w widocznych pączkach kwiatowych. Zamarzyła mi się kamelia, polecana przez kocich miłośników jako bezpieczna roślina dla pupili. Niestety z braku odpowiedniej wiedzy, zmylona zdjęciem, nieobeznana w łacińskich nazwach, przywiozłam do domu powojnik. Zapowiadająca się pięknie Clematis opuściła nasz ogród tak szybko jak się w nim znalazła.

Nie trać głowy!

Studium roślin trujących i bezpiecznych (co najczęściej oznacza jadalnych) dało mi więcej świadomości, ale nie sparaliżowało moich projektów ogrodniczych. Większość roślin ozdobnych zwiera trujące lub toksyczne substancje. Jednak nie jest to powód do paniki. Przemyślenie kompozycji roślin lub stworzenie odpowiednich zabezpieczeń może dać nam więcej spokoju, gdy mały człowiek wybiegnie swoimi pierwszymi kroczkami do ogródka.


GARDEN

Czytaj także:
Jak zrobić z ogrodu… miejsce modlitwy? Spójrz na te porady! [zdjęcia]
Czytaj także:
Uprawianie ogrodu dobre dla zdrowia? Tak!


MOLLY BURHANS

Czytaj także:
Kościół ma szansę ocalić Ziemię i środowisko naturalne. Jak?

Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail