Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 16/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kim był René Favaloro? Wspomina go dziś Google Doodle

RENE FAVALORO

Wikipedia | Domena publiczna

Redakcja - 12.07.19

Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 96. urodziny – René  Favaloro, argentyński kardiochirurg, który jako pierwszy przeprowadził operację wszczepienia bypassów pomocnych przy niektórych rodzajach zawałów. Google Doodle wspomina go dzisiaj i przypomina zasługi dla świata medycyny.

René Gerónimo Favaloro przyszedł na świat 12 lipca 1923 roku w La Plata – mieście we wschodniej Argentynie. Jego rodzice byli włoskimi emigrantami – pochodzili z Sycylii. Jako dziecko uwielbiał grać w piłkę nożną, jednak to medycyna okazała się być jego największą pasją.

Opieka medyczna dla wszystkich – nie tylko bogaczy

Po studiach ubiegał się o stanowisko pomocy personelu medycznego, jednak zażądano od niego, by zapisał się do Partii Peronistycznej. Oferty nie zaakceptował, w zamian decydując się na przeprowadzkę do Jacinto Aráuz w prowincji La Pampa. Sprowadził tam swojego brata Juana José – również lekarza. Jacinto Aráuz była wioską zamieszkiwaną przez społeczność rolniczą. René Favaloro spędził tam 12 lat, odmieniając jej wizerunek. Jego ciężka praca przyczyniła się do ogromnego rozwoju zaplecza medycznego w okolicy. Favaloro zbudował na wsi salę operacyjną, rentgen oraz laboratorium diagnostyki medycznej, a także wyszkolił pielęgniarki, powołał lokalny bank krwi oraz prowadził działania edukacyjne i profilaktyczne wśród mieszkańców. We wszystkich tych działaniach wspierał go jego brat.

Doświadczenie pracy na wsi sprawiło, że dr Favoloro postrzegał opiekę medyczną jako podstawowe prawo człowieka bez względu na status społeczny i zasobność portfela.

Odkrycie bypassów

W 1962 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by rozwijać się i zdobywać doświadczenie w Cleveland Clinic. Współpracował tam m.in. z dr. Masonem Sonesem, który był pionierem arteriografii – badania radiologicznego, które pozwala na obrazowanie światła tętnic wieńcowych i naczyń krwionośnych. Dr Favalaro studiował angiogramy w bibliotece Sonesa. Po analizach doszedł do wniosku, że skuteczną terapią może być pomostowanie tętnic wieńcowych, czyli wszczepienie tzw. bypassów.

Do historycznej operacji doszło 9 maja 1967 roku. Favalaro operował wówczas 51-letnią kobietę, która miała zablokowaną prawą tętnicę wieńcową. Operacja była skomplikowana. Po podłączeniu pacjentki do płucoserca, zatrzymał jej serce oraz wykorzystując żyłę z nogi, przekierował przepływ krwi wokół blokady.

Podjęcie ryzyka opłaciło się. Operacja 51-latki zakończyła się sukcesem, co pozwoliło powtórzyć ją także u innych pacjentów. Procedura pomostowania tętnic wieńcowych pozwoliła na uratowanie wielu istnień. Opracowany przez niego sposób pozwala na ominięcie miejsca zwężenia w tętnicy wieńcowej. Stosowany jest obecnie powszechnie w niektórych przypadkach zawału serca oraz zaawansowanej chorobie wieńcowej.




Czytaj także:
Dzisiaj umrze 250 Polek. Jak wygląda atak serca u kobiet?

„My” jest ważniejsze niż „ja”

Favaloro wrócił do swojej ojczyzny na początku lat 70., gdzie w Buenos Aires założył fundację swojego imienia. Zamysł był taki, by służyła wszystkim potrzebującym pacjentom – nie tylko tym zamożnym. Organizacja uczy także lekarzy w całej Ameryce Łacińskiej innowacyjnych metod, które opracował dr Favaloro. Niestety, fundacja popadła w długi, a sam Favaloro toczył nierówną walkę z korupcją panoszącą się w argentyńskim systemie zdrowia.

Na tym nie kończą się sukcesy kardiochirurga docenianego przez Google Doodle. Na koncie ma także przeprowadzenie w Argentynie pierwszej udanej operacji przeszczepu serca.

Argentyński lekarz zwykł mawiać: „My” jest ważniejsze niż „ja”. Zawsze podkreślał, że postępy w medycynie są wynikiem wysiłków wielu ludzi gromadzonych przez lata. Falvaro zmarł w 2000 roku w Buenos Aires.

Zawał serca – jak go rozpoznać?

Przy okazji wspomnienia postaci dr. René Favaloro przypominamy również możliwe objawy zawału u kobiet i mężczyzn. U tych pierwszych symptomy są bardzo specyficzne i łatwo je przeoczyć lub pomylić z innymi dolegliwościami (np. gastrologicznymi).

Możliwe objawy zawału u kobiet:

  1. Pieczenie lub ucisk w tzw. dołku przypominający zgagę, która nie ustępuje po zażyciu leków zobojętniających kwas żołądkowy;
  2. nagły ból mięśni(czasami powiązany z bezwładnością rąk);
  3. trudności z oddychaniem, które nie ustępują po odpoczynku;
  4. nudności oraz towarzyszące im czasami wymioty;
  5. silne uczucie zmęczenia;
  6. specyficzny, trudny do określenia ból (może wystąpić za mostkiem, jednak nie jest tak silny jak przy typowym, „męskim” zawale), ból może umiejscowić się pod lewym łukiem żebrowym lub łopatką.

Możliwe objawy zawału u mężczyzn:

  1. Silny ból za mostkiem (przypomina pieczenie i ma tzw. „rozlany” charakter);
  2. ból klatki piersiowej, który promieniuje do żuchwy, pleców, rąk czy barków;
  3. bóle brzucha, nudności oraz wymioty;
  4. duszność (występuje często u pacjentów chorujących na cukrzycę lub ludzi starszych);
  5. silne, zlewne poty;
  6. zawroty głowy,
  7. poczucie lęku,
  8. ogólne osłabienie,
  9. utrata przytomności.

SEIICHI MIYAKE

Czytaj także:
Co stworzył Seiichi Miyake, którego upamiętnia dziś Google Doodle?




Czytaj także:
Dlaczego otwierając dziś stronę Google’a zobaczysz… katolickiego księdza?

Tags:
Argentynalekarzmedycyna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail