Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Dwa miliony uścisków dłoni. Rocznica Bałtyckiego Łańcucha

Dwa miliony uścisków dłoni

Wikipedia

Karol Wojteczek - 23.08.19

Ten swoisty „znak pokoju” na zawsze już zapisał się w historii świata...

Przeszło dwa miliony osób, dłoń w dłoń stojących na odcinku o długości ok. 600 kilometrów w wyrazie pokojowego protestu. Wspólnota ludzka, która sięgała od Placu Katedralnego w Wilnie po tallińskie wzgórze Toompea. I która wywalczyła swym narodom niepodległość. A przy okazji zapisała się w Księdze Rekordów Guinessa. Dokładnie 30 lat temu, 23 sierpnia 1989 r., mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii utworzyli słynny Bałtycki Łańcuch.

Data wydarzenia nie była w tym wszystkim przypadkowa. Równe 50 lat wcześniej w Moskwie Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali w imieniu rządów odpowiednio Rzeszy Niemieckiej i ZSRR pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, na mocy którego kraje bałtyckie trafić miały pod władanie Sowietów. Tragiczny ten los stał się ich udziałem już niespełna rok później. Utworzony przez Litwinów, Łotyszy i Estończyków ludzki łańcuch przypomnieć miał o postanowieniach pomijanego przez oficjalną komunistyczną historiografię zaborczego porozumienia.

Ogniwem łańcucha stał się co czwarty mieszkaniec ww. krajów. Mimo panującej wciąż cenzury, która narodowościową inicjatywę okupowanych narodów zbywała milczeniem rządowych mediów. I przy zadziwiającej wręcz (na szczęście!) bezczynności komunistycznych władz, które nie doceniły determinacji i motywacji własnych obywateli.

Punkt o 19:00 swoje splecione dłonie podniosło na kwadrans ok. milion Litwinów, 500 tys. Łotyszy i 700 tys. Estończyków. Rekord ten dopiero przeszło 13 lat później pobili Bengalowie, tworząc liczący ponad 5 mln osób ludzki łańcuch o długości ok. 1050 km.

Krajom bałtyckim na niepodległość przyszło czekać jeszcze prawie dwa lata. Nie brakowało w tym czasie wydarzeń o dramaturgii radykalnie odbiegającej od atmosfery radosnej, wspólnotowej demonstracji, by wspomnieć choćby szturm radzieckich wojsk na siedzibę wolnej litewskiej telewizji, który życiem przypłaciło 14 cywili. Ostatecznie jednak, począwszy od 1991 r., Litwa, Łotwa i Estonia są wolnymi krajami. I wolność swoją zawdzięczają nie czołgom, ale…, w dużej mierze, trzymaniu się za ręce.




Czytaj także:
Chris Niedenthal o przełomowym roku 1989 i jego ciągu dalszym


WARSZAWA PRZED WOJNĄ NA ZDJĘCIACH

Czytaj także:
Ostatnie takie lato, czyli jak Polacy spędzali wakacje’39 [wywiad]

Tags:
ciekawostkihistoria
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail