Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

3 zł od kwiaciarki z cmentarza. Tak się zaczęło. A dziś powstaje pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie

SIOSTRA MICHAELA RAK

Redakcja - 11.12.19

Wszystko zaczęło się od 3 zł, które s. Michaela Rak otrzymała od kwiaciarki przy cmentarzu w Gorzowie Wielkopolskim. Gdyby nie jej dar, być może dziś nadal nie byłoby na Litwie żadnego hospicjum.

Co łączy Pcim z Suwałkami, Zabraniec z Wrocławiem lub Karczmiska z Warszawą? Czy przedszkolaki mogą zainspirować cały harcerski hufiec a mała dziewczynka postawić na baczność korporację? Tysiące osób w całej Polsce włączyło się w kolejną edycję akcji „Skarbonka Dobra”, wspierającej budowę i utrzymanie pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie. Wejdź na Mostdonieba.pl i zamów (lub) ściągnij swoją Skarbonkę Dobra. Kochaj i buduj. Po prostu. Uczniowie, nauczyciele, studenci, rodzice, harcerze, przedszkolaki, pracownicy mniejszych i większych firm z takich miejscowości. Co ich łączy? Każdy skleił swoją Skarbonkę Dobra i przez Adwent (a niektórzy jeszcze dłużej) zamierza zapełnić ją po dach.

„Syn mnie przekonał, że powinienem dać te skarbonki kolegom”

Zbiórkom towarzyszą kiermasze z ciastami, piernikami i rysunkami dzieci, koncerty młodych talentów i wiele innych pomysłów. Wszystko po to, by pomóc dokończyć budowę pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie – opowiadają organizatorzy akcji z Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

Ostatnio w trakcie kwesty w parafii przy ul. Olimpijskiej w Warszawie podszedł do nas ojciec z synkiem. Synek bardzo chciał mieć taką skarbonkę na swoje złotówki, ale po chwili wrócili: „Poproszę jeszcze kilka szablonów – powiedział ojciec. „Zabiorę do firmy. Syn mnie przekonał, że powinienem dać te skarbonki kolegom”. Dzieci piszą też listy do szefów swoich rodziców. Kopia jednego z nich dotarła do Fundacji.

3 zł od kwiaciarki z cmentarza, czyli jak to się zaczęło?

Wszystko zaczęło się od 3 zł, które s. Michaela Rak otrzymała od kwiaciarki przy cmentarzu w Gorzowie Wielkopolskim. Gdyby nie jej dar, być może dziś nadal nie byłoby na Litwie żadnego hospicjum. Te trzy złote – całodzienny utarg ubogiej kobiety – stał się fundamentem wileńskiego wzgórza nadziei – pierwszego hospicjum na Litwie.

Dziś w tym miejscu powstaje pierwsze hospicjum dla dzieci, nazywane Mostem Do Nieba i Betlejem Miłosierdzia. „Skarbonka Dobra” to akcja dla każdego, kto chciałby pomóc chorym dzieciom wejść na ten niezwykły Most i narodzić się dla nieba.

Jak dołączyć do akcji?

Wystarczy wejść na stronę Mostdonieba.pl i skorzystać z zakładki Skarbonka Dobra. Tam można pobrać szablon. Potem wkładamy sztywny papier do drukarki, ostrzymy nożyczki i uzbrajamy się w klej. Można też zamówić darmowy pięknie wydrukowany szablon (dla siebie, dla całej szkoły lub firmy) w Fundacji Aniołów Miłosierdzia (wystarczy napisać na adres fundacja@aniolowie.org).

Zanim wytniesz skarbonkę, pomódl się:

BOŻE, NIE DAJ MI, BYM TRACIŁ, OSZCZĘDZAJĄC, LECZ ZYSKIWAŁ, ROZDZIELAJĄC.

Co dalej? Po prostu do dzieła

Sięgnij po nożyczki i wytnij skarbonkę. Jeśli chcesz najpierw obejrzeć instrukcję, zerknij poniżej. Gdy już sobie z tym poradzisz (a pewnie zrobisz to szybko, bo jesteś urodzonym super-ekstra-wycinaczem-skarbonek) możesz wszystko jeszcze pokolorować, dodać rycerskie tarcze lub serduszka, podpisać swoim imieniem i w ogóle wszystko zrobić sam. To będzie TWOJA SKARBONKA DOBRA.

Inspiracja-instrukcja w filmiku poniżej:

Teraz zaczyna się prawdziwa walka

Reszta z zakupów, kieszonkowe od rodziców, drobne na lody, lizaka czy batonika… co z tym zrobić? Zachować dla siebie czy podarować chorym dzieciom? To twoja decyzja i twój eksperyment. Sprawdź, co się dzieje w sercu, gdy oddajesz to, co masz komuś, kto jest w potrzebie.

Jeśli masz konto na Facebooku czy Instagramie, możesz zrobić zdjęcia z TWOJEJ AKCJI i zaprosić na stronę www.mostdonieba.pl. Możesz też zapytać nauczyciela, czy nie zechciałby zrobić takiej akcji w szkole. Fundacja Aniołów Miłosierdzia przygotowała specjalny konspekt lekcji, która pomoże zaprzyjaźnić się ze słowem „jałmużna”.

A co zrobić, gdy już napełnisz swoją skarbonkę?

Przelew można zrobić na różne sposoby. Najprościej – wejść na stronę www.mostdonieba.pl, gdzie można skorzystać z przelewu internetowego. Przelew tradycyjny można natomiast wykonać na poczcie lub w banku. Wystarczy wpisać: NAZWA ODBIORCY: Fundacja Aniołów Miłosierdzia, NUMER KONTA: 82105010121000009030653829, TYTUŁEM: Darowizna na hospicjum dla dzieci – Skarbonka Dobra – (ewentualnie nazwa szkoły).


SIOSTRA MICHAELA RAK

Czytaj także:
14 łóżek do umierania. S. Michaela Rak, jej wileńskie hospicjum i list do Boba Dylana


SIOSTRA MICHAELA RAK, HOSPICJUM, WILNO

Czytaj także:
S. Michaela Rak i jej misja specjalna – chce wybudować hospicjum dla dzieci!
Czytaj także:
Poruszający list Michaela Bublé – jego 3-letni syn choruje na raka

Tags:
dziecipomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail