Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Możesz wyspać się w rodzinnym mieście Marii Magdaleny, z widokiem na Jezioro Galilejskie!

Magdala Guesthouse

Magdala | Facebook | Fair Use

Zelda Caldwell - 15.01.20

Magdala - stanowisko archeologiczne i cel pielgrzymek - od listopada oferuje miejsca noclegowe.

160-pokojowy pensjonat został otwarty w miejscu, które uważane jest za starożytne pozostałości po rodzinnym mieście Marii Magdaleny. Znajduje się ono wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Galilejskiego.

Zgodnie z Nowym Testamentem Maria Magdalena była uczennicą Jezusa, świadkiem Jego śmierci na krzyżu i – jako pierwsza – zmartwychwstania.

Nowe miejsce zakwaterowania jest zwieńczeniem projektu Magdala. To inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu budowę ośrodka rekolekcyjnego w Galilei, gdzie odbywała się znaczna część posługi Jezusa. Projekt budowy został wstrzymany, gdy archeolodzy odkryli pozostałości miasta z I wieku, uważanego za rodzinne miasto Marii Magdaleny, dokładnie pod proponowaną lokalizacją pensjonatu.

Pensjonat na wykopalisku archeologicznym

Pomysłodawcą ośrodka rekolekcyjnego w Galilei był ks. Juan M. Solana, dyrektor Pontifical Institute Notre Dame of Jerusalem Center.

W 2009 roku, po tym jak ks. Solana i Legioniści Chrystusa nabyli ziemię na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego w pobliżu izraelskiego miasta Migdal i arabskiej wioski Al-Majdal (obie nazwy na cześć starożytnego miasta Magdala), została im już tylko rutynowa kontrola archeologiczna prowadzona przez Israeli Antiquities Authority.

Inspektorzy nieoczekiwanie odkryli zakopaną pod obiektem kamienną ławę. Następnie wykopali pozostałości po synagodze pochodzącej z I wieku, ozdobionej misternymi mozaikami i freskami, a także lokalną monetę z 29 roku, czyli okresu, w którym Jezus i Maria Magdalena chodzili po ziemi.

Budowa pensjonatu została wstrzymana, a miejsce rozwinęło się jako cel turystyczny i pielgrzymkowy, biorąc pod uwagę archeologiczne i religijne znaczenie znalezisk.

Uczniowie Jezusa mogli tam uwielbiać

Fr. Eamon Kelly, wicedyrektor Pontifical Institute of Notre Dame, który jest również zaangażowany w projekt Magdala, powiedział Zoe Romanowsky z Aletei, że starożytna synagoga mogła służyć uczniom Jezusa.

Wśród Żydów, którzy z niej korzystali, mogli znaleźć się uczniowie Jezusa, nieoddzieleni jeszcze od Żydów, i  z tego powodu synagoga jest także rodzajem „ikony” naszej wspólnoty, tego, co współdzielimy od naszych korzeni.

Magdala – cel podróży turystycznych i pielgrzymek

Wśród znalezisk w starożytnej synagodze był „Kamień Magdala”. Uważa się, że jest to miniaturowe przedstawienie Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, która została zniszczona w 70 r. n.e. Charakterystyczne wyżłobienie na jej powierzchni stanowi najstarszą kamienną rzeźbę menory, jaka została kiedykolwiek znaleziona. Wykopaliska, które nastąpiły w dalszej kolejności, odsłoniły rynek, teren wsi, mykwy (żydowskie łaźnie rytualne) zasilane naturalną wodą źródlaną, a także pozostałości portu i miejsca przetwórstwa rybnego.

Podczas gdy archeolodzy nie znaleźli jeszcze konkretnych dowodów wiążących to miejsce ze świętą Marią Magdaleną, łączą je ze sobą świadectwa pierwszych pielgrzymek do Ziemi Świętej.

Dr Marcela Zapata-Meza z Uniwersytetu Anahuac w Meksyku i dyrektor wykopalisk archeologicznych na miejscu zauważa, że:

wczesni pielgrzymi do Ziemi Świętej, tacy jak ci z IV i V wieku – Teodozjusz i Epifanio – opisywali Magdalę jako miejsce narodzin lub rodzinne miasto Marii Magdaleny. Epifanio pisał: „w miejscu zwanym Magdalą istniał kościół upamiętniający dom, w którym mieszkała Maria Magdalena, zanim Pan ją uzdrowił”.

Dom dla pielgrzymów po 15 latach

Odwiedzający stanowisko archeologiczne, otwarte do oglądania od 2014 roku, mogą także zobaczyć Kaplicę Łódkową z ołtarzem w kształcie łodzi i widokiem na Jezioro Galilejskie. 26 maja 2014 r. papież Franciszek, podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej, poświęcił tam tabernakulum.

W nowym pensjonacie znajduje się 160 luksusowo urządzonych pokoi z balkonami i widokiem na Jezioro Galilejskie oraz Park Archeologiczny Magdala.

Więcej informacji na stronie magdala.org.




Czytaj także:
Drożdże sprzed 5 tys. lat, kotwica św. Pawła… 7 archeologicznych odkryć z 2019 roku


ANTIQUITY

Czytaj także:
Archeolodzy odkryli jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich

Tags:
archeologiaciekawostkipodróż
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail