Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 29/04/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Oscary 2020. „Boże Ciało” bez nagrody, triumfuje „Parasite”

PARASITOS

CJ Entertainment

Jolanta Tokarczyk - 10.02.20

Aż cztery statuetki zdobył „Parasite”. „Boże Ciało” Jana Komasy nie zdobyło nagrody. Podobnie jak – i to duża niespodzianka – „Irlandczyk” Martina Scorsese. Oscary 2020 były pełne zaskoczeń.

Oscary lubią zaskakiwać. W tym roku też nie obyło się bez niespodzianek – zarówno w kategorii „największy zwycięzca”, jak i „największy przegrany”. Gdyby takie kategorie rzeczywiście istniały na Oscarach, filmoznawcy mieliby doskonałe pole do badań.

Oscary 2020: „Parasite” z czterema statuetkami

Biorąc pod uwagę dużą liczbę nagród, zaskoczył „Parasite” w reżyserii Bong Jong-ho. Koreańska produkcja zdobyła aż cztery Oscary, w tym te najważniejsze – w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy film międzynarodowy (tu pokonał naszego kandydata „Boże Ciało”), Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy reżyser. Nagrodę po części należy odczytywać jako zwrócenie uwagi świata na sytuację w regionie i problemy, z jakimi zmaga się Azja.

Zaskoczył też „Irlandczyk”, ale inaczej – film legendarnego Martina Scorsese, mimo dziesięciu nominacji, nie zdobył ani jednej statuetki.

Jak to interpretować? Doceniono wartości, jakie niosą te produkcje, ale nie sposób ustrzec się refleksji, że w wielu przypadkach jest to surowe, brutalne kino. Koreański „Parasite” zaczyna się dość niewinnymi obrazami z życia azjatyckiej rodziny, zmagającej się z problemami biedy i bezrobocia. W miarę rozwoju akcji w bohaterach narasta gniew i rozkręca się spirala przemocy. Gdyby rozpatrywać produkcję w szerszym kontekście – jako głos nie pojedynczej – ale milionów azjatyckich rodzin, można traktować go jako swego rodzaju ostrzeżenie wobec szerzących się różnic klasowych, ubóstwa, nierówności społecznej, ale też jako sprzeciw wobec totalitarnych rządów.

Duża dawka przemocy jest i w „Jokerze” (choć nagroda dla Joqauina Phoenixa w kategorii Aktor – w pełni uzasadniona). Film także zaczyna się „niewinnie”, bohater czuje się bezradny wobec sytuacji, które spotykają go w życiu i już chcemy mu współczuć, identyfikować się z nim, gdy karta się odwraca i Artur Fleck, tytułowy Jocker, postanawia odpłacać za doznane krzywdy. Spirala przemocy rozkręca się coraz bardziej i ten przypadek również można traktować ku przestrodze – do jakich skutków dla jednostek i społeczeństw może prowadzić nieokiełznana żądza zemsty, nieumiejętność wybaczania i poradzenia sobie z własnymi problemami.


JOKER

Czytaj także:
„Joker”. Człowiek bez miłości szaleje

Najwięksi przegrani Oscarów 2020? „1917” i „Joker”

O filmie „1917” Sama Mendesa mówiło się, że jest faworytem długo przed Oscarami. To epickie kino, nakręcone z rozmachem, trzymającą w napięciu akcją, jest fabularnym zapisem losów dwóch żołnierzy, którzy w czasach wojennej zawieruchy muszą wykazać się ogromnym hartem ducha i męstwem, by dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli ocalić życie tysięcy brytyjskich żołnierzy walczących na linii frontu. Film zasłużenie doceniono w trzech kategoriach: Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepsze efekty specjalne.


1917

Czytaj także:
Gdyby Jonasz był brytyjskim żołnierzem? „1917” przypowieścią o dojrzewaniu do misji

„Judy” to historia amerykańskiej aktorki i piosenkarki Judy Garland, rozdartej między miłością do dzieci i uporczywym poszukiwaniem szczęścia rodzinnego a karierą sceniczną. Renėe Zellweger, odtwórczyni roli tytułowej, została nagrodzona Oscarem w kategorii Aktorka.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia gwiazd był film „Pewnego razu… w Hollywood” z niewielką rolą polskiego aktora Rafała Zawieruchy, który zagrał tu Romana Polańskiego. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła innego aktora – Brada Pitta w kategorii Aktor Drugoplanowy.

I wreszcie tytuł, który rozpali wyobraźnię najmłodszych „Toy Story 4”, czyli kolejna część kultowej animacji Pixara, której akcja dzieje się w świecie zabawek. Animowani bohaterowie, podobnie jak ludzie przeżywają swoje radości i smutki, doświadczają niezwykłych emocji i fantastycznych przygód. W przeciwieństwie do filmów dla dorosłych –  w dziecięcych animacjach musi zwyciężyć dobro i szlachetne wartości.

„Boże Ciało” i Katarzyna Łaska, czyli polskie akcenty podczas Oscarów 2020

Na koniec słów kilka o polskich bohaterach. „Boże Ciało” Jana Komasy było tegorocznym polskim kandydatem do Oscara i za sukces należy uznać fakt, że to kameralne kino znalazło się w piątce najlepszych filmów świata nominowanych w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Polskie kino notuje w ostatnich latach dobrą passę, zdobywając od kilku lat nominacje w różnych kategoriach, uwieńczone niedawnym sukcesem Pawła Pawlikowskiego. Jan Komasa pytany o motywacje do realizacji filmu podkreślał w wywiadach, że „nie zajmuje stanowiska, a po prostu robi filmy”. Na tegorocznej gali oscarowej warto podkreślić jeszcze jeden polski akcent – Katarzyna Łaska zaśpiewała w Dolby Theatre utwór z „Krainy Lodu”.


BOŻE CIAŁO

Czytaj także:
Z poprawczaka na plebanię. Historia z filmu „Boże Ciało” wydarzyła się naprawdę

Podsumowując tegoroczne oscarowe rozdania, nasuwa się refleksja, że nagrodzone filmy odzwierciedlają nasze życie. Problemy i tęsknoty, z jakimi zmagamy się na wszystkich kontynentach i w każdym czasie, poszukując sprawiedliwości, godnego życia i po prostu dobra – dla nas i dla naszych bliskich.


BOŻE CIAŁO

Czytaj także:
Kleryk o „Bożym Ciele”: Znalazłem w filmie istotę kapłaństwa


PROXIMA

Czytaj także:
„Proxima”: Macierzyństwo trudniejsze niż kosmiczna misja?


ANNA ZAMECKA

Czytaj także:
Anna Zamecka, reżyserka „Komunii” o Oscarach. „Nie zawsze wygrywa najlepszy” [wywiad]

Tags:
film
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail