Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Wolność to nie to samo, co niezależność. Poznaj jeden z powodów, dla których relacje nie wychodzą

NIEZALEŻNOŚĆ

Song_about_summer | Shutterstock

Zuzanna Górska-Kanabus - 23.03.20

Pamiętaj, żeby sprawdzać, czy mężczyzna, z którym się spotykasz, potrafi rezygnować ze swojej niezależności. To ważne. Jeżeli jest do tego gotowy, to znaczy, że jest zdolny do miłości.

Zastanawiałaś się kiedyś, czemu relacje nie wychodzą? Czemu tak dużo ludzi żyje samotnie, choć tego nie chce? I myślę tu o normalnych, życiowo ogarniętych kobietach i mężczyznach. O ludziach, którym nic nie brakuje, którzy są otwarci i ciekawi innych. A mimo to samotni. 

Z opowieści singielek, z którymi pracuję, wyłania mi się jeden powód, choć na pewno nie jest on jedynym. Jest nim pragnienie niezależności. I dotyczy ono w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. 

Wolność i niezależność?

Takie osoby pragną miłości i jednocześnie chcą zachować swoją niezależność, którą często utożsamiają z wolnością. Chcą być w bliskiej relacji, zbudować trwałą więź i nie umieją lub nie chcą oddawać swojej niezależności i prosić o pozwolenie. 

Bardzo trafnie ujęła to Beata Kołodziej w książce „Czas na kobiecość, czyli podróż do samej siebie”. Podaje ona przykład, którego bohaterami jest para narzeczonych – Ania i Janek. Janek bez porozumienia z Anią zaplanował wyjazd z kolegami. Uważał, że skoro jest wolnym człowiekiem, to nikt, nawet Ania, nie powinien wtrącać się do jego spraw. Dla Ani taka postawa była brakiem miłości. Autorka idealnie dotyka sedna problemu:

Nie chodzi o to, czy Janek pojedzie na koncert, tylko o to, czy zrobi to (lub nie) w porozumieniu z narzeczoną. Wolność to możliwość wyboru. Niezależność to brak miłości.

W relacji z drugą osobą nie możesz tracić swojej wolności. Wręcz przeciwnie, powinnaś o nią dbać i ją pielęgnować przez stawianie granic z miłością. Wbrew pozorom miłość możesz okazać również przez powiedzenie ukochanej osobie nie

Pozwól, dziękuję, przepraszam

Jednak jeżeli chcesz mieć zdrową i bezpieczną relację, to zarówno ty, jak i ta druga osoba musicie zrezygnować z części swojej niezależności. Doskonale to rozumieją małżeństwa z dziećmi. Gdy w rodzinie jest małe dziecko, to czas dla siebie bardzo się kurczy. Czas wolny jednego rodzica zależy od tego, czy drugi się w tym czasie zajmie dzieckiem. Domaganie się poszanowania swojej niezależności, czyli nieliczenie się z potrzebami i uczuciami drugiej strony, bywa bardzo raniące. 

Podobnie widzi to papież Franciszek. Zapytany o to, co zrobić, by rodzina zmierzała do przodu i przezwyciężała trudności powiedział, że warto praktykować trzy słowa – pozwól, dziękuję i przepraszam.

W relacji miłości pozwól to pytanie bliskiej osoby:

  • co myśli na dany temat,
  • jak uważa, że powinniście postąpić,
  • o możliwość realizacji własnych pomysłów czy planów. 

Pytanie o zgodę nie zabiera ci wolności. Ono otwiera na dyskusje. Daje możliwość, aby druga osoba się wypowiedziała. Daje szansę, że usłyszysz o jej potrzebach, obawach, planach. Pytać o zgodę powinny obie strony relacji. 

Jeżeli jeszcze jesteś w drodze w kierunku małżeństwa, to przyjrzyj się, na ile w tobie jest pragnienie niezależności. Zrób prosty test. Wyobraź sobie, że zanim umówisz się do fryzjera/ na spotkanie z koleżanką/ ciekawy wykład, musisz poprosić swojego męża o zgodę. Jak się z tym czujesz?

Pamiętaj, żeby sprawdzać też, czy mężczyzna, z którym się spotykasz, potrafi rezygnować ze swojej niezależności. To ważne. Jeżeli jest do tego gotowy, to znaczy, że jest zdolny do miłości. 


Brother, Sister, Family

Czytaj także:
Rodzice, unikajcie tych błędów z najstarszym dzieckiem!


PAWEŁ DOMAGAŁA

Czytaj także:
„Ja tak umiem” – bo z i dla miłości można wszystko! Najnowszy klip Domagały zalewa internet

Tags:
relacjewolnośćzwiązek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail