Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

14 maja wierni wszystkich religii i Kościołów jednoczą się we wspólnej intencji

MODLITWA MIĘDZYRELIGIJNA

Vladimir Melnik | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 13.05.20

Modlitwa, post i uczynki miłosierdzia - to elementy ogólnoświatowej akcji.

Post, modlitwa i miłosierdzie

„Ponieważ modlitwa ma wartość uniwersalną, przyjąłem propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby 14 maja wierni wszystkich religii połączyli się duchowo w dniu modlitwy i postu oraz uczynków miłosierdzia, by błagać Boga o dopomożenie ludzkości w przezwyciężeniu pandemii koronawirusa”.




Czytaj także:
Gigantyczna ikona Chrystusa na balonie. Wsparcie w czasach koronawirusa

Tak mówił Franciszek w niedzielę 3 maja. Była to reakcja na propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, który dzień wcześniej wezwał wyznawców wszystkich religii do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa i przezwyciężenie jej konsekwencji. Na dzień modlitwy i postu w tej intencji wyznaczono czwartek 14 maja.

Komitet reprezentuje sygnatariuszy Deklaracji o Powszechnym Braterstwie podpisanej przez papieża Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w ubiegłym roku w Abu Zabi, i w ich imieniu zabiega o wprowadzanie jej w życie.

Nawiązując do maja, miesiąca maryjnego, papież powiedział: „Właśnie rozpoczęliśmy maj, w pełnym tego słowa znaczeniu miesiąc maryjny, podczas którego wierni chętnie nawiedzają sanktuaria poświęcone Matce Bożej. W tym roku ze względu na sytuację sanitarną udajemy się duchowo do tych miejsc wiary i pobożności, aby w sercu Najświętszej Dziewicy złożyć nasze troski, oczekiwania i plany na przyszłość”.

Chrześcijanie zjednoczeni 14 maja

Światowa Rada Kościołów (SRK) postanowiła przyłączyć się do światowego dnia modlitw o ustanie pandemii koronawirusa. Do wspólnych modlitw 14 maja włączą się także członkowie 350 Kościołów członkowskich ŚRK: protestanckich, anglikańskich i prawosławnych – głosi deklaracja opublikowana w Genewie.

„Wielu z nas przeżywa strach i niepewność, rozdzielenie oraz izolację, często też przypadki śmierci bliskich z ich rodzin lub wspólnot kościelnych”, stwierdził tymczasowy sekretarz generalny ŚRK Ioan Sauca i zaapelował:

„Ponieważ musimy w dalszym ciągu wspólnie szukać drogi wyjścia z tego globalnego kryzysu zdrowotnego, o wspólnej woli wzajemnej troski świadczy ogarniająca świat jedność w modlitwie”.

KAI/ks


SAINT JOSEPH AND CHILD JESUS

Czytaj także:
Św. Józefie Dobrej Nadziei… Modlitwa o pracę po ustaniu epidemii koronawirusa

Tags:
koronawirusmodlitwapapież Franciszekpost
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail