Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 22/06/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Najlepszy sposób dla mam na doładowanie baterii

PEACEFUL WOMAN

Shutterstock

Mathilde de Robien - 01.06.20

Wygospodarowanie czasu tylko dla siebie może być trudne, ale mamy, które odpoczywają, są w stanie dać z siebie więcej swoim rodzinom.

Twoi przyjaciele, twoja mama, a nawet lekarz zachęcają cię: „Nie śpiesz się!”. Ale między pracą, obowiązkami domowymi, spędzaniem czasu z dziećmi i poświęcaniem go na małżeństwo nie pozwalasz sobie na poświęcenie chwil dla siebie.

“Mój czas” nie pasuje ci nawet do harmonogramu? A jeśli uda ci się zwolnić godzinę w tygodniu, jak możesz w pełni wykorzystać ten cenny czas? Jak możesz uniknąć poczucia winy z powodu pozostawienia męża i dzieci, gdy robisz coś, co wydaje ci się niepotrzebne?

Zacznij od małych rzeczy

Warto poświęcić czas na swoją listę rzeczy do zrobienia. Gdy odkryjesz, co tak naprawdę sprawia ci przyjemność i doświadczysz korzyści, jakie przynosi to w życiu osobistym i rodzinnym, przerwa będzie naturalna.

Następnie, jak najlepiej wykorzystać ten czas? Wymaga to dobrego poznania swoich potrzeb. Dowiedz się, co przyczyni się do uczynienia cię szczęśliwą i co wprawi cię w dobry humor. Może to obejmować trening siłowy, czytanie dobrej powieści, wolontariat, modlitwę lub kolację z przyjaciółmi.

Eline Landon, autorka książki w języku francuskim na temat „wypalenia matek” („Burn out matnal et épuisement spirituel”), radzi matkom, by najpierw dążyły do ​​„skromnych początków”, takich jak picie kawy na kanapie, spacer po okolicy, dom, w którym można głębiej pooddychać, czytając rozdział książki, którą zaczęłaś przed wiekami i której nie skończyłaś, biorąc gorący prysznic lub poświęcając trochę czasu na modlitwę.

„Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zrobić sobie przerwę i znaleźć swoje wewnętrzne „niebo”, czas odpoczynku, który, powtarzany kilka razy w ciągu tego samego dnia lub tygodnia, pozwala mi ponownie połączyć się z moim najgłębszym ja, gdzie znajduję obecność Jezusa, aby kontynuować podróż, w pokoju”- wyjaśnia autorka książki.

Są dwa ważne warunki, aby ten czas był prawdziwym odpoczynkiem – aby był regularny i aby był źródłem pokoju:

Bez poczucia winy!

Twoi bliscy również skorzystają z tego czasu. Bez tego ryzykujesz, że staniesz się przytłoczoną matką lub wiecznie niezadowoloną żoną.

Laetitia Pouliquen, inna francuska autorka, pisząca na temat kobiet, mówi: „Co robimy najpierw w naszych czasach? Dla mnie ważne jest, aby postawić Boga na pierwszym miejscu, na ile to możliwe. Po drugie, dbam o siebie: aby kubek się przelał, musi być pełny. Poświęcam czas na makijaż, dobre śniadanie”.

Aby móc dawać innym dobre rzeczy, kobieta i matka muszą je również otrzymać.

Niewyczerpane źródło: Jezus Chrystus

Czy relaks jest wystarczający do pełnego rozwoju? Dla chrześcijan regularne spędzanie czasu na bezpośredniej rozmowie z Jezusem może być szczególnie bogatym i pocieszającym źródłem siły.

Poprzez modlitwę nawiązujemy silną więź z Tym, który może wszystko. Autorka Éline Landon zaprasza każdą matkę do wyrażenia emocji, które odczuwa, w taki sam sposób, w jaki Jezus wyraził je Bogu, swojemu Ojcu.

„Jezus także wyraża emocje: on też płacze, on też się gniewa w świątyni. Ale pozostaje w stałym związku z Ojcem przez cały czas – mówi. Zachęca nas również do “otwarcia naszych serc na nasze uczucia i emocje. Jezus je rozumie, uporządkuje je i zaprowadzi w nich pokój”.

Możemy zacząć od kilku minut codziennej modlitwy, kiedy myślimy o Jezusie w ciągu dnia, jak małe strzały miłości wystrzelone w kierunku Stwórcy. Możemy również uczestniczyć w grupach modlitewnych z innymi matkami, na przykład zapraszając uczestników raz w tygodniu, aby powierzyli swoje dzieci Panu.

Gdy wzrastasz w swoim życiu duchowym, możesz zaplanować czas na codzienną modlitwę lub pójść na mszę w ciągu tygodnia. Czasami można znaleźć rekolekcje specjalnie dla kobiet i matek, oferujące dwa lub trzy dni intensywnej odnowy duchowej. Takie działania pozwalają nam naładować nasze baterie, spędzając czas jak najbliżej Pana.

Poświęcenie czasu dla siebie, zwłaszcza na odpoczynek i odnowienie duchowe, pozwoli ci z radością dać z siebie wszystko swojej rodzinie. Znalezienie czasu może wydawać się trudne lub nawet sprzeczne z intuicją, ale zawsze jest tego warte.


MATKA

Czytaj także:
Mamo, zadbaj o siebie, to nie grzech! Nie tylko w Dzień Matki
Czytaj także:
Pomylił numer telefonu. A to doprowadziło do urodzinowej niespodzianki!

Tags:
macierzyństwoodpoczynek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail