Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Przewodniczący włoskiego episkopatu: Jan Paweł II powinien być „Wielki”

SAINT-John Paul II-Fr Lawrence Lew, OP-CC

Fr. Lawrence Lew, OP-CC

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.06.20

„Jego nieoczekiwany wybór był autentycznym wtargnięciem Ducha Świętego w ludzkie życie, a jego długi pontyfikat stanowił odpowiedź na głęboki kryzys, który dotknął Kościoła powszechnego” – przypomina przewodniczący włoskiego episkopatu.

Jan Paweł II zasługuje, by dołączyć go do grona papieży nazywanych „Wielkimi” – stwierdza na łamach katolickiego tygodnika „La Voce” arcybiskup Perugia-Città della Pieve i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassetti. Przypomina, że dotychczas tytuł ten przypisywano jedynie Leonowi I i Grzegorzowi I.


EDITH ZIERER

Czytaj także:
Leżała na dworcu po wyjściu z obozu. Kleryk Wojtyła wziął ją na ręce i niósł 3 kilometry

Jan Paweł II zagrodził drogę komunizmowi

W ciągu 26 lat ten papież z daleka zmienił radykalnie sposób postrzegania Kościoła i chrześcijaństwa. Jego nieoczekiwany wybór był autentycznym wtargnięciem Ducha Świętego w ludzkie życie, a jego długi pontyfikat stanowił odpowiedź na głęboki kryzys, który dotknął Kościoła powszechnego – przypomina przewodniczący włoskiego episkopatu.

Kardynał Bassetti zauważył, że często podkreśla się także polityczny charakter tego pontyfikatu, ponieważ papież Wojtyła posługując się jedynie orężem wiary, przyczynił się do upadku reżimów komunistycznych w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim.

„Podobnie jak Leon Wielki i Grzegorz Wielki, którzy powstrzymali niszczycielską przemoc Hunów i Longobardów, również Jan Paweł II zagrodził drogę komunizmowi bez rozlewu krwi” – przypomniał włoski purpurat.


MARIAN MARKIEWICZ

Czytaj także:
“Marianku, a ostrzygłbyś mnie, żebym jakoś na tym konklawe wyglądał” – poprosił mnie Karol Wojtyła [wspomnienie]

Wielkość Jana Pawła II

Zaznaczył jednocześnie, że wielkość tego pontyfikatu przekracza wymiar czysto polityczny. „Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że wprowadził on Kościół w trzecie tysiąclecie, przezwyciężając burze dziejowe, dając heroiczne świadectwo chrześcijaństwa i wytyczając drogę Kościoła w XXI wieku.

Papież z Polski naznaczył w istocie przemiany epoki, a wszystkie tematy poruszone podczas jego pontyfikatu są do dziś podstawą życia chrześcijańskiego” – stwierdza kard. Bassetti.

Przewodniczący włoskiego episkopatu podkreślił też odniesienie do centralnego znaczenia miłosierdzia, które „zostało następnie rozwinięte w oryginalny sposób przez papież Franciszka”. Zaznaczał, że Jan Paweł II był „człowiekiem Bożym, człowiekiem modlitwy i wielkim ewangelizatorem”.

KAI/ks


JAN PAWEŁ II

Czytaj także:
Niedołężny i z odleżynami. Ale jego posługa była jeszcze mocniejsza. Świadectwo osobistego sekretarza Jana Pawła II [wywiad]

Tags:
jan paweł IIkomunizm
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail