Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

5 rzeczy, które warto zrobić w trzecim trymestrze ciąży

pregnant

Rido | Shutterstock

Theresa Civantos Barber - 22.06.20

Ostatni trymestr ciąży wydaje się trwać wiecznie, ale oto kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się i zająć czymś głowę tuż przed urodzeniem dziecka.

Wokół krąży wiralowy mem, który mówi: „Każdy miesiąc ma średnio 30–31 dni, z wyjątkiem ostatniego miesiąca ciąży, który ma 1453 dni”. Kiedy jesteś w trzecim trymestrze ciąży, wiesz, że jesteś w domu, ale możesz czuć, że zegar tyka. Tak trudno jest przeczekać te ostatnie niewygodne tygodnie!

Na szczęście istnieje kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się na przyjęcie dziecka i zadbać o zajęty (i rozproszony!) umysł. Zastanów się nad dodaniem tych pięciu rzeczy do listy spraw do ogarnięcia pod koniec ciąży.

1POWIEDZ NAJBLIŻSZYM, JAK CHCESZ OGŁOSIĆ ŚWIATU PORÓD

Niestety, jest to lekcja, której wiele rodzin uczy się na własnej skórze: jeśli nie poprosisz ich, aby tego nie robili, rodzina i przyjaciele mogą np. w mediach społecznościowych ogłosić narodziny dziecka, zanim będziesz gotowa, by podzielić się z innymi tymi wiadomościami.

Unikaj tej częstej pułapki, rozmawiając z rodziną i przyjaciółmi przed porodem, i poproś ich, aby nie podawali szczegółów i zdjęć w internecie, dopóki nie będziesz na to gotowa.

2UZUPEŁNIJ SWOJĄ ZAMRAŻARKĘ

Ostatnie tygodnie przed pojawieniem się dziecka mogą być ostatnim odcinkiem całkowicie nieprzerwanego wolnego czasu. Możesz sobie nieco ułatwić życie poporodowe, przygotowując i zamrażając posiłki na szybki i łatwy obiad.

W internecie znajdziesz mnóstwo podpowiedzi, a każde danie, które możesz teraz zrobić, pozwoli ci zaoszczędzić czas i energię, więc zaopatrz się w jak najwięcej gotowych obiadów!

3ZRÓB LISTĘ RZECZY, KTÓRE WARTO SPAKOWAĆ DO TORBY SZPITALNEJ

Twoja torba nie musi być całkowicie gotowa, wiele kobiet kończy pakowanie swoich toreb szpitalnych tuż przed porodem, ale kiedy będziesz w trzecim trymestrze, warto zrobić listę rzeczy do spakowania i mieć ją, wraz z torbą, pod ręką. W ten sposób będziesz wiedziała dokładnie, co musisz spakować, gdy nadejdzie czas.

4ZASTANÓW SIĘ, JAK ZAINSTALOWAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY

Ach, montaż fotelika samochodowego, zmora współczesnych rodziców. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dyplomu z inżynierii rakietowej, aby opracować instrukcję obsługi, możesz znaleźć np. filmy online, w których dowiesz się, jak zainstalować fotelik samochodowy dowolnej marki na rynku. Tutaj oczywiście warto oddać stery mężowi 😉

5NAPISZ LIST DO SWOJEGO DZIECKA

Oczekiwanie na narodziny dziecka to szczególny czas, nawet jeśli zgaga i bóle kręgosłupa czasami powodują, że o tym zapominasz! Pisanie listu do dziecka to wspaniały sposób na zapamiętanie tego, jak się czułaś i co myślałaś w dniach poprzedzających poród. Gdy twoje dziecko dorośnie, ten list będzie czymś, co oboje będziecie chętnie czytać, przypomnieniem miłości, którą mieliście do siebie od samego początku.


PORÓD, KORONAWIRUS

Czytaj także:
Poród w czasie epidemii? Wtulcie się w męża i wypłaczcie, a potem znajdźcie siłę! [wywiad]


PORÓD

Czytaj także:
Poród to zawsze narodziny dwóch osób – dziecka i matki

Tags:
ciążaporód
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail