Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów [GALERIA]

MARY;OUR;LADY;PAINTING;ART;KS01

fot. "Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów", materiały wydawnictwa

Wydawnictwo AA - publikacja 21.11.20, aktualizacja 13.05.2024

Maryja na obrazach to nie tylko matka z dzieckiem na kolanach. Często jest jednak przedstawiana jako postać drugoplanowa scen o charakterze chrystologicznym. Prezentujemy galerię obrazów przedstawiających życie Maryi.

Przedstawienia Matki Bożej w sztuce początkowo odnosiły się wyłącznie do ilustracji wątków biblijnych. Za najstarsze starożytne wizerunki Maryi uznaje się pochodzące z ok. 250 roku malowidło z katakumb Pryscylli w Rzymie oraz z ok. 310 roku z katakumb Domitylli. Ukazują ją w konwencji hellenistycznej, jako matkę z dzieckiem na kolanach.

Maryja na obrazach

W ikonografii starożytnej częsty był typ orantki, ukazanej bez dzieciątka. Miała rozłożone modlitewnie ramiona. Do popularnych należało przedstawienie Pokłonu trzech Króli. Tu jednak postać Matki Boskiej odgrywała rolę drugorzędną. Podobnie zresztą jak w reliefach sarkofagowych. Tu była ukazywana jako matka z dzieckiem w ramionach lub na kolanach. Najczęściej prezentowana jest jako postać drugoplanowa scen o charakterze chrystologicznym, związanych z tajemnicą wcielenia.

Książka Michaela Morrisa na chronologicznym fundamencie odkrywa fascynującą panoramę ikonografii chrześcijańskiej, dedykowanej Najświętszej Maryi Pannie. Prezentuje kolejne epoki z charakterystycznymi dla nich dziełami i znamienitymi artystami. Stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat treści ideowych sztuki chrześcijańskiej. Uczy patrzenia i odczytywania dzieł sztuki w ich teologicznym wymiarze. Jej adresatami są nie tylko osoby zainteresowane sztuką i ikonografią chrześcijańską. Spodoba się też poszukującym pogłębienia tajemnic wiary.

*Tekst na podstawie książki „Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów”, o. Michael Morris, Wydawnictwo AA 2020; tytuł, lead, skróty pochodzą od redakcji Aleteia.pl


ANGELICO, Fra Annunciation

Czytaj także:
Wiesz, dlaczego Maryja jest czasem przedstawiana na siedząco?


ARABSKA MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, ALBERT AUBLET

Czytaj także:
Najpiękniejszy obraz Maryi z Dzieciątkiem, jaki widziałem


MADONNA

Czytaj także:
Najstarsze wizerunki Matki Bożej. Znasz je? [zdjęcia]

Tags:
malarstwoMaryja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail