Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 23/02/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Dołóż cegłę do budowy Hospicjum Proroka Eliasza. „Na wiosnę planujemy zamknąć stan surowy budynku”

HOSPICJUM

pikselstock | Shutterstock

Redakcja - 11.12.20

„Czas umierania jest tak samo wartościowy jak każdy inny czas w życiu człowieka” - przekonuje Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza i prosi o wsparcie w budowie pierwszego wiejskiego hospicjum stacjonarnego w Makówce, na Podlasiu.

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza prowadzi opiekę domową pacjentów paliatywnych od ponad 8 lat.

Niesiemy profesjonalną pomoc osobom przewlekle i nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom na wiejskich terenach wschodniego Podlasia. Docieramy do ludzi zapomnianych przez świat, a czasem rodzinę i instytucje. Robimy to z szacunku dla życia. W trosce o godność osób starszych i nieuleczalnie chorych na ostatnim etapie ich życia – wyjaśniają pomysłodawcy placówki.

Hospicjum Proroka Eliasza – pierwsze stacjonarne hospicjum na Podlasiu

Kilka lat temu podjęli inicjatywę wybudowania pierwszego wiejskiego hospicjum stacjonarnego na Podlasiu.

Aby żadna starsza osoba nie musiała odchodzić w samotności tłumaczą.

Budowa hospicjum w Makówce trwa. Na wiosnę planowane jest zamknięcie stanu surowego budynku. Aby tego dokonać, potrzeba jeszcze 650 000 zł. Prace nad budową hospicjum można wesprzeć za pomocą wirtualnej zbiórki, która dostępna jest TUTAJ.

Opieka nad osobami takimi jak pan Marian

Hospicjum na swojej stronie na Facebooku przytacza historię jednego ze swoich podopiecznych:
Pan Marian nigdy nie miał żony ani dzieci. Całe swoje życie poświęcił uprawie ojcowizny. Jeszcze 2 lata temu pan Marian był aktywnym starszym panem, niestety choroba nowotworowa szybko postępuje i kilka miesięcy temu stał się pacjentem praktycznie leżącym, który kwalifikuje się do opieki stacjonarnej. Pan Marian może jeszcze liczyć na sąsiadów, którzy pomimo swojego podeszłego wieku oraz obowiązków na gospodarce odwiedzają go codziennie, aby podać mu szklankę wody oraz przynieść ciepły posiłek. Wszystkie czynności codzienne, higieniczne oraz medyczne wykonuje nasz zespół medyczny. Drzwi do domu pana Mariana są zawsze otwarte, bo – jak mówi – „nie chce być znaleziony martwy po kilku dniach”.
Hospicjum stacjonarne w Makówce – według planów – ma być oddane do użytku w 2022 roku. Marzeniem jego budowniczych jest to, aby było miejscem całodobowej opieki dla takich osób, jak pan Marian: starszych, samotnych i przewlekle chorych, które nie mogą liczyć na nikogo bliskiego w ostatnich dniach życia.

Paweł Grabowski

Czytaj także:
Paweł Grabowski: To, co robię, nie jest bohaterstwem [nasz wywiad]


HOSPICJUM STACJONARNE ŚW. ELIASZA

Czytaj także:
Internauci nie szczędzą pieniędzy na wiejskie hospicjum. „Wypruję sobie dla tego pomysłu flaki”

Tags:
hospicjumpomoc charytatywna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail