Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Oficjalny teledysk do „Litanii” ks. Piotra Pawlukiewicza. Zobacz!

LITANIA, ANTKOWIAK, PAWLUKIEWICZ

YouTube

Redakcja - 19.01.21

Utwór „Litania” Krzysztofa Antkowiaka ze słowami ks. Piotra Pawlukiewicza jednoznacznie kojarzy się ze zmarłym kapłanem. Premierę właśnie miał oficjalny teledysk do piosenki.

Słowa do piosenki „Litania” napisał ks. Piotr Pawlukiewicz, a śpiewał ją przyjaciel kapłana Krzysztof Antkowiak. Premierę właśnie miał oficjalny teledysk do utworu.

„Litania”. Ks. Pawlukiewicz i K. Antkowiak

„O tym utworze pisaliśmy już kilka razy. Od początku chcieliśmy, aby powstał do niego teledysk. Wiedzieliśmy, że cechować go będzie prostota i nastrojowy klimat, na czym zależało też wykonawcy, Krzysztofowi Antkowiakowi… Wiedzieliśmy też, że utwór ten tak mocno związał się w Waszej pamięci z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, że nie może go w nim zabraknąć” – poinformował wydawca płyty, Wydawnictwo RTCK.

Z kolei Krzysztof Antkowiak uzupełnia:

Zawsze mówię, że Pan Bóg pisze nam scenariusze, których nie wymyśliliby najlepsi scenarzyści. Grałem kiedyś koncert w Kaliszu. Podeszło do mnie małżeństwo, któremu ks. Piotr pomógł w czasie kryzysu. W ramach wdzięczności chcieli, żebym napisał muzykę do tekstu „Litanii” autorstwa ks. Pawlukiewicza.

Tekst mnie zaciekawił. Podjąłem wyzwanie i skomponowałem muzykę. Utwór spodobał się księdzu. Stał się początkiem naszej znajomości. W każdym spotkaniu z drugim człowiekiem jest palec Boży, żadne nie jest – moim zdaniem – przypadkowe.

Ks. Pawlukiewicz. „Zostanie mi muzyka….”

Utwór „Litania” pochodzi z płyty „Zostanie mi muzyka…”, która jest hołdem złożonym zmarłemu w marcu 2020 r. legendarnemu rekolekcjoniście i kaznodziei ks. Piotrowi Pawlukiewiczowi (pisaliśmy o niej tutaj). Do większości utworów na płycie teksty napisał ks. Pawlukiewicz.

Tytuł płyty nawiązuje do wypowiedzi ks. Piotra pochodzącej z książki „Z braku rodzi się lepsze… Wywiad strumyk. Jedyna autobiografia ks. Piotra Pawlukiewicza”, która została wydana wraz z płytą w wydawnictwie RTCK (jej fragment publikowaliśmy na Aletei).

Dzięki albumowi „Zostanie mi muzyka…” można lepiej zrozumieć ks. Piotra – posłuchać jego autorskich tekstów w przepięknych aranżacjach i z ciepłym wokalem Antkowiaka. W ostatnim okresie swojego życia ks. Piotr bardzo zaprzyjaźnił się z muzykiem. O jednym z utworów promującym płytę („Litania”) powiedział, że to… autobiografia ich obu.

Antkowiak o ks. Pawlukiewiczu: Przyjaciel duchowy

Krzysztof Antkowiak to wokalista, pianista i kompozytor. Popularność zdobył jako nastolatek, śpiewając utwór „Zakazany Owoc” podczas największego w Polsce festiwalu piosenki (Opole 1988 r.). Jego pierwsza płyta otrzymała miano „Złotej Płyty” (najważniejsza nagroda muzyczna w Polsce). Pod koniec lat 90. zagrał jedną z głównych ról w kultowym filmie „Młode wilki ½”.

Zagrał setki koncertów w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Komponuje muzykę do filmów, reklam a także dla innych wokalistów. Współpracuje z najbardziej znanymi i lubianymi artystami w Polsce. Bierze udział w licznych projektach muzycznych.

Ks. Pawlukiewicz był dla niego ważną postacią. Nazywał go „przewodnikiem i przyjacielem duchowym”. Praca nad tekstami autorstwa kapłana była dla niego nie lada wyzwaniem. Tak to wspominał:

To jest płyta dla Niego. Ale w każdym utworze znajdziecie nas obu. Jeśli choć jedna osoba poruszona tą płytą sięgnie do tego, co mówił Piotr… to będę miał poczucie spełnionej misji.

Przeczytaj także nasz wywiad z Antkowiakiem.


KSIĄDZ PIOTR PAWLUKIEWICZ

Czytaj także:
Tęsknimy za ks. Pawlukiewiczem. Zobacz jego mało znane zdjęcia! [galeria]


CIERPIENIE

Czytaj także:
Ks. Pawlukiewicz: Czy Pan Bóg zsyła cierpienia na ludzi, żeby się otrząsnęli?


PIOTR PAWLUKIEWICZ

Czytaj także:
Ks. Pawlukiewicz: To Jezus był największym antyklerykałem

Tags:
ksiądzlitaniamuzykapiotr pawlukiewicz
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail