Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 11/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Maryję widziały tylko dzieci. Objawienia Matki Bożej w Pontmain

OBJAWIENIA W PONTMAIN

PHOTO12 / GILLES TARGAT / PHOTO12 VIA AFP

Anna Gębalska-Berekets - 31.01.21

W momencie odmawiania Litanii loretańskiej ukazały się następujące słowa: „Bóg szybko wysłucha waszych modlitw. Mój Syn czeka na wasze modlitwy”.

W tym roku mija 150 lat od objawień maryjnych w miasteczku Pontmain. Jest to jedno z pięciu oficjalnie uznanych przez Kościół objawień we Francji.

Francja pogrążona w wojnie z Prusami

Pontmain było niewielką wioską. Do objawień doszło w dramatycznych warunkach wojny prusko-francuskiej w 1871 roku. W połowie stycznia armia pruska znajdowała się zaledwie kilka kilometrów od miejscowości. Mieszkańcy obawiali się o swoje życie.

Proboszcz parafii Michel Guerin polecił modlić się do Matki Najświętszej o obronę. W wiosce panował strach, a ludzie byli przekonani, że jedynie cud może ich uratować. Kapłan rozdał wiernym cudowny medalik i prosił, by zawierzyli się Maryi.


SANKTUARIUM W LA SALETTE

Czytaj także:
Smutna i płacząca nad nami Matka Boża. Bolesne objawienia Maryi z La Salette

Maryję widziały jedynie dzieci

17 stycznia, gdy już zapadał zmrok, 12-letni Eugène Barbedette spojrzał na stary zegar znajdujący się na pobliskiej wieży kościelnej. Jego wzrok skierował się w niebo. Chłopiec był zdziwiony tym, że w części nieba nie było gwiazd.

Nagle nad dachem sąsiada zobaczył piękną kobietę. Była młoda i wysoka. Nastolatek zawołał brata i ojca. Brat widział to samo, co on. Ojciec zobaczył jedynie trzy gwiazdy, które tworzyły na niebie trójkąt.

Maryja była ubrana w długi niebieski płaszcz zdobiony złotymi gwiazdami, miała czarny welon oraz złotą koronę na głowie. Łagodnie się uśmiechała. Jej ręce były wyciągnięte – tak jak na wizerunku cudownego medalika z wizji św. Katarzyny Labouré.

Wszyscy chcieli zobaczyć niezwykłe zjawisko. Ale Maryję zobaczyły jedynie dwie dziewczynki: 11-letnia Françoise Richer oraz 9-letnia Jeanne Marie Lebossé. Zgromadzeni ludzie zaczęli odmawiać różaniec. Wizerunek Matki Bożej powiększał się i pomnożyły się gwiazdy na szacie Niepokalanej.

pontmain
Creative Commons

Maryjne przesłanie

Podczas śpiewu Magnificat na niebie pojawiło się przesłanie: „Proszę, módlcie się, moje dzieci”. W momencie odmawiania litanii loretańskiej ukazały się następujące słowa: „Bóg szybko wysłucha waszych modlitw. Mój Syn czeka na wasze modlitwy”.

W pewnym momencie Maryja podniosła ręce. W jej dłoniach pojawił się czerwony krzyż z sylwetką Zbawiciela. Nad krzyżem była mała belka, na której pojawił się napis: „Jezus Chrystus”.

Maryja zaczęła się modlić. Jedna z okalających Ją gwiazd zapaliła cztery gwiazdy wokół Jej postaci. Wszyscy pomyśleli o czterech świecach, które zapalono w kościele w intencji młodych mężczyzn, którzy zostali wcieleni do armii i wyruszyli na wojnę. Krzyż wreszcie zniknął.

Matka Boża skierowała ręce ku ludziom zgromadzonym na dole. Następnie u jej stóp pojawił się biały welon, który stopniowo się podnosił, aby Ją zasłonić. Kiedy modlitwa mieszkańców miasteczka ucichła, Maryja zniknęła.


KAPLICA CUDOWNEGO MEDALIKA

Czytaj także:
Cudowny medalik i związane z nim łaski. Jak wyglądała wizja św. Katarzyny Labouré?

Matka Boża Nadziei

Słowa wypowiedziane przez Maryję przyniosły ludziom nadzieję. Dzień po objawieniu armia pruska wycofywała się. Jeszcze w nocy ponoć niektórzy żołnierze widzieli postać kobiecą na niebie.

„Madonna strzeże tego kraju i nie pozwala nam iść naprzód” – powiedzieli swoim zwierzchnikom. 18 lutego 1871 roku podpisano rozejm, a wojsko pruskie nie wkroczyło do Pontmain.

Niedługo potem wszyscy powołani do wojska wrócili z wojny cali i bezpieczni. Miejscowa ludność nazwała Maryję „Matką Bożą Nadziei”.

Prawdziwość objawień

2 lutego 1872 roku bp Casimir Wicart, biskup miasta Laval, uznał prawdziwość objawienia oraz wydał dekret zezwalający na kult w wymiarze lokalnym. Wyraził również zgodę na budowę świątyni.

Po śmierci księdza Guerina 29 maja 1872 roku miejscowy biskup powierzył sanktuarium opiece misjonarzy oblatów. W 1873 roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni. W 1905 roku papież Pius X podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. 24 lipca 1934 roku nastąpiła uroczysta koronacja figury Matki Bożej Nadziei.

Losy czworga dzieci

Dwaj synowie państwa Barbedette, którzy byli świadkami objawienia Matki Bożej, wstąpili do seminarium. Joseph Barbedette napisał nawet ich historię. Jeanne Marie Lebossé wstąpiła do Zakonu Sióstr Świętej Rodziny. Françoise Richer pracowała jako służąca oraz pomagała w szkole.

150. rocznica objawień

W tym roku mija 150. rocznica objawień w Pontmain. Z tej okazji Kościół we Francji zainaugurował jubileusz, który potrwa do 16 stycznia przyszłego roku.

Plany organizatorów pokrzyżowała nieco pandemia koronawirusa. Rektor sanktuarium w Pontmain, o. Renaud Saliba OMI, ma jednak nadzieję, że jubileusz przyniesie podobne efekty, co objawienia: stanie się zachętą do modlitwy o ustanie aktualnych nieszczęść, a Bóg się zmiłuje i pandemia się zakończy.

Korzystałam: oblaci.pl; misyjne.pl; maryjni.pl; catholicstraightanswers.com; vaticannews.va.




Czytaj także:
7 miejsc w Polsce, w których objawiła się Maryja

Tags:
FrancjaMaryjaobjawienia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail