Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 02/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Wzór tapety ma znaczenie? 3 świętych o tym, po co dekorować dom

DEKORACJA ŚCIAN

kitzcorner | Shutterstock

Cecilia Pigg - 08.04.21

Koc w granatową kratkę czy rude paski? Ściany w kolorze limonek czy bananów? Czy takie rzeczy miały w ogóle znaczenie dla świętych? Oczywiście!

Kiedy dekorujesz swój dom, kochasz i służysz zarówno tym, którzy w nim mieszkają, jak i tym, którzy przychodzą w odwiedziny. Tak samo postępowali święci – zdobiąc swoje otoczenie, myśleli o innych – o tym, jak wnieść radość w ich życie i podkreślić, że są ważni.

Oto przykłady z życia trójki świętych i wskazówki, jak ich naśladować.

1S. Marianna Cope – kolory i tkaniny mają znaczenie

Siostra Marianna Cope wniosła kolor – w postaci jasnych, pięknych tkanin i kwiatów – do domów osób chorych na trąd.

Pod koniec XIX w. każdy chory na trąd na Hawajach musiał opuścić swój dom i przenieść się na wyspę Moloka’i, aby nie zarazić nikogo innego. S. Marianna przybyła tam na prośbę ks. Damiena De Veuster, aby pomóc w służbie wszystkim na wyspie. Zdecydowała, że jej misją jest zanoszenie piękna wszędzie tam, gdzie się uda. Zaczęła od malowania ścian i sadzenia roślin. Gdzie tylko mogła, dodawała nowe drzewa, krzewy i kwiaty, a także malowała pomieszczenia na radosne kolory.

Równie ważne były dla niej tkaniny i tekstylia. Znalazła więc ludzi, którzy podarowali mieszkańcom wyspy piękne materiały. Przeznaczono je na ubrania dla chorych, a także do ozdoby domu.

Tak więc gdy następnym razem będziesz się zastanawiać, czy pomalować ścianę na biało, czy spróbować koloru – postaw na kolor! A jeśli nie myślałeś ostatnio nad tekstyliami w swoim domu – zasłonami, dywanikami, obrusami, kocami – nie bój się ich odświeżyć lub dodać trochę wzorów i faktur.

2Elżbieta Leseur – dbałość o to, by każde pomieszczenie odzwierciedlało swoje przeznaczenie. Gościnność

Służebnica Boża Elżbieta Leseur żyła pod koniec XIX w. we Francji. Poświęciła wiele czasu na stworzenie dla siebie i swojego męża pięknego otoczenia. Zależało jej, by stworzyć przytulną i przyjazną atmosferę dla wielu gości, którzy przybywali zarówno do ich mieszkania w mieście, jak i do ich wiejskiego domu. W praktyce oznaczało to, że pokoje wypoczynkowe i jadalnie miały być wygodne i odpowiednie dla przyjaciół i gości.

Jednym ze sposobów, w jaki Elżbieta okazywała innym miłość Bożą, było pełne angażowanie się w rozmowy – tak, by dogłębnie poznać ludzi. Z pewnością dom, który był zaaranżowany z naciskiem na gościnność, jej w tym pomagał.

Co możemy zaczerpnąć od Elżbiety Leseur? Kiedy spodziewamy się gości, dobrze jest przygotować jak najwięcej z wyprzedzeniem – tak abyśmy mogli być bardziej dostępni i zaangażowani w rozmowę z tymi, którzy nas odwiedzą.

3Św. Tomasz More – eksponowanie znaczących przedmiotów w domu

Tomasz More przywoził ze swoich podróży ciekawe i piękne przedmioty. Eksponował je w swoim domu, a z ich pomocą uczył dzieci i zabawiał gości. Uważał, że piękno i edukacja są bardzo ważne i korzystał z każdej okazji, aby dać swoim dzieciom dostęp do obu tych sfer.

W naszych własnych domach nie powinniśmy się obawiać wystawiania dzieł sztuki, rzeźb, grafik i pamiątkowych przedmiotów. Jeszcze lepiej, gdy każdy element dekoracyjny ma wyjątkowe znaczenie. Takie przedmioty to dobry sposób na rozpoczęcie rozmowy i podzielenie się cząstką siebie z każdym, kto nas odwiedzi.

Niezależnie od tego, czy chodzi o dodanie koloru i tekstury, znalezienie sposobu na ograniczenie stresu, aby być w pełni obecnym dla gości, czy też o wyeksponowanie przedmiotów wyjątkowych dla ciebie i twojej rodziny – podążaj śladami tych świętych gospodarzy.

Święty Tomaszu, Elżbieto i święta Marianno, módlcie się za nami!

Tags:
DIYpiękno
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail