Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Piękna Litania loretańska na melodię z XVII wieku. Posłuchaj!

NABOŻEŃSTWO MAJOWE

Renata Sedmakova | Shutterstock

Redakcja - 09.05.21

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym Matki Bożej. Podczas „majówek” śpiewamy Litanię loretańską. Posłuchaj nagrania modlitwy na melodię z XVII w.

Podczas słynnych „majówek”, czyli nabożeństw odprawianych wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, odśpiewujemy Litanię loretańską.

Litania loretańska

Litania loretańska powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna.

Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju mariologii.

Matka Miłosierdzia

Jedno wezwanie więcej dopuszczone jest w Polsce. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

W 2018 r. do litanii zostało dodane nowe wezwanie. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia”. Zostało ono umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”.

Melodia z XVII wieku

Poniżej prezentujemy Litanię loretańską na melodię z XVII wieku. Nagranie zostało przygotowane dla Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Radia Emaus w Poznaniu i serwisu Liturgia.pl:

Tags:
litaniaMaryjamuzyka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail