Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Kto skrywał się pod maską Spidermana w Watykanie? Wyjaśniamy

WEB2-AMPAJ2321-POPE-FRANCIS-AUDIENCE-JUNE-232021-Antoine-Mekary-ALETEIA-AM_5688.jpg

Antoine Mekary | ALETEIA

Aleksandra Gałka - 24.06.21

Kim jest człowiek w stroju Spidermana, który spotkał się z papieżem? Skąd pomysł, by wpuszczać go na papieską audiencję i to jeszcze do sekcji VIP?! No i co takiego wręczył ojcu świętemu w tajemniczym pudełeczku? Wyjaśniamy.

Postać, która zjawiła się na papieskiej audiencji w stroju Spidermana wywołała sporo emocji. „To na pewno nie jest odpowiedni strój do kościoła”, „Coraz weselej w tym Watykanie”, „Co za cyrk”, „Myślałam, że obowiązuje jakiś protokół” – to tylko niektóre komentarze pokazujące oburzenie internautów.

Spiderman w Watykanie

Tymczasem nietypowy gość jest ojcu świętemu całkiem dobrze znany i wcale nie znalazł się tam przypadkiem. Pod szczelną maską skrywał się 28-letni Mattia Villardita, który od kilku lat przydziewa strój superbohatera z komiksów, by odwiedzać w szpitalach w całym kraju chore dzieci.

– Próbuję łagodzić cierpienie pacjentów szpitali – wyjaśniał Villardita w rozmowie z CNA.

Za swoją działalność został w ubiegłym roku odznaczony przez prezydenta Włoch – Sergio Matarellę. Tytuł Cavaliere dell’Ordine al Merito della Repubblica Italiana (wł. Kawaler Orderu Zasługi Republiki Włoskiej) otrzymał za bycie „bohaterem codzienności”.

https://www.facebook.com/giovatoti/posts/2978691409044886

Co takiego Spiderman wręczył Franciszkowi?

Mattia Villardita uczestniczył w audiencji generalnej 23 czerwca br. Po części oficjalnej udało mu się porozmawiać z Franciszkiem. Fotoreporterzy uchwycili moment, gdy człowiek w stroju Spidermana wręczał papieżowi małą srebrną paczuszkę. Spekulowano, co takiego mogło być w środku. Okazało się, że 28-latek ofiarował ojcu świętemu własną… maskę Spidermana.

Mężczyzna przyznaje, że to spotkanie było dla niego dużym przeżyciem.

– Jestem katolikiem i bardzo cieszę się z tego doświadczenia – powiedział Villardita zaraz po spotkaniu. Zaznaczył, że papież kojarzył go już wcześniej i słyszał o jego działalności.

Podczczas tych kilku minut rozmowy chłopak opowiedział Franciszkowi o cierpieniu dzieci i ich rodzin, które obserwuje każdego dnia. Przyznał, że ten moment był „bardzo, bardzo wzruszający”.

Powiedział mi, bym zrobił sobie dużo zdjęć z dziećmi na placu – referował Mattia.

Dlaczego właśnie Spiderman?

W rozmowie z CNA Mattia Villardita przyznał, że ma stałą pracę, ale swój wolny czas wykorzystuje na wolontariat w szpitalach. Przebiera się w strój Spidermana i odwiedza małych pacjentów. Pochodzi z Savony, ale spotkać go można w szpitalach w różnych częściach kraju.

Dlaczego właśnie Człowiek Pająk?

– To moja ulubiona postać od czasów, gdy byłem dzieckiem – wyjaśniał.

A skąd z kolei pomysł na taką formę pomocy? Mattia Villardita i na to pytanie ma bardzo konkretną odpowiedź.

Wszystko bierze się z mojej osobistej historii. Przez 19 lat byłem pacjentem Szpitala Pediatrycznego Gaslini w Genui, ponieważ urodziłem się z wrodzoną wadą rozwojową.

Jako dziecko Villardita przeszedł liczne zabiegi chirurgiczne i spędził miesiące, dochodząc do siebie w różnych szpitalnych salach. – To doświadczenie pomogło mi wesprzeć tych małych pacjentów i ich rodziny.

Lockdown nie powstrzymał superbohatera

Do mężczyzny dołącza więcej osób chcących pomagać w podobny sposób. W końcu przed dwoma laty Mattia Villardita rozpoczął projekt pod hasłem „Superbohaterowie na oddziale”. W szpitalach pojawia się więcej postaci znanych z kreskówek i komiksów.

Działalność Villardita została nieco utrudniona przez lockdown. Ale to wcale go nie powstrzymało. Gdy Włochy wprowadziły nakaz restrykcyjnej izolacji, zaczął kontaktować się z małymi pacjentami używając komunikatorów wideo. Zanim w grudniu 2020 r. wrócił na oddziały osobiście, wykonał ponad 1400 połączeń!

Źródło: CNA, NCR

Tags:
audiencjadziecipapież Franciszekwolontariat
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail