Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 19/03/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Czy bohaterowie Biblii kontaktowali się z ufoludkami?

shutterstock_1884649249.jpg

Shutterstock

Karol Wojteczek - 26.07.21

Czy przybysze z kosmosu zniszczyli Sodomę i Gomorę? I czy to możliwe, że Biblijni bohaterowie mieli bliskie spotkania trzeciego stopnia?

„Patrzyłem, a oto wiatr gwałtowny nadszedł od północy, wielki obłok i ogień płonący <oraz blask dokoła niego>, a z jego środka [promieniowało coś] jakby połysk stopu złota ze srebrem, <ze środka ognia>. Pośrodku było coś, co było podobne do czterech istot żyjących. Oto ich wygląd: miały one postać człowieka” (Ez 1, 4-5).

Przywołany wyżej fragment Księgi Ezechiela, w którym prorok relacjonuje swoje widzenie Bożego rydwanu (jak i cały 1 rozdział Księgi), od kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnącą (i chyba dość niespodziewaną) popularnością w środowiskach poszukiwaczy życia pozaziemskiego (przy czym bardziej mówię tu o tzw. ufologach i zwolennikach paleoastronautyki niż astronomach z profesjonalnych placówek badawczych). Czy jednak rzeczywiście pochodzący z Jerozolimy kapłan doświadczył przed dwudziestu siedmiu wiekami czegoś, co w czasach spielbergowskich nazywamy bliskim spotkaniem trzeciego stopnia?

Biblia a Ufo

Głównym (choć znajdującym licznych naśladowców) popularyzatorem tezy, jakoby Ezechiel doświadczył tak naprawdę spotkania nie z Jahwe, a z przybyłymi w pojeździe kosmicznym formami życia z innej planety jest znany (i budzący duże kontrowersje w środowisku naukowym) szwajcarski pisarz Erich von Daniken. Propaguje on w swoich książkach teorię, jakoby życie na Ziemi nie powstało wskutek ewolucji czy Bożej kreacji, ale zostało „zaszczepione” przez rasę międzyplanetarnych podróżników.

Na potwierdzenie powyższej tezy von Daniken prócz cytatów biblijnych przytacza także relacje o latających obiektach zawarte w podaniach innych starożytnych kultur (np. indyjskie czy mezopotamskie). W samym Piśmie Świętym o kontaktach naszych przodków z kosmitami mają zaś świadczyć również m.in. wniebowzięcie Eliasza, wydarzenia na górze Synaj czy zniszczenie (jakoby w atomowym wybuchu) Sodomy i Gomory (i wiele innych opisów). Asem z rękawa w tej misternie skonstruowanej narracji są rzecz jasna egipskie piramidy, niemożliwie rzekomo do zbudowania przy użyciu jedynie antycznej, ludzkiej technologii.

Kontekst teologiczny

Interpretacja taka pomija oczywiście kontekst teologiczny ezechielowego widzenia (i pozostałych fragmentów), w tym całe przesłanie, jakie w kolejnych rozdziałach pozostawił prorokowi Jahwe (wezwanie do upomnienia grzeszącego Izraela, ale też tchnięcie w niego nadziei). Nie odnosi się również do typowo biblijnej symboliki, zawartej w „spotkaniu” (cztery oblicza aniołów, ich skrzydła itd.). Tak o tamtych wydarzeniach w polemice z Danikenem pisał o. Jacek Salij OP, któremu oddajmy głos na zakończenie:

„Dopiero co lud Boży zaznał klęski, która wydawała się ostateczna i nieodwracalna: nie tylko utracił własne państwo, nie tylko ludność została zdziesiątkowana i uprowadzona, nie tylko cały kraj został zrujnowany i splądrowany, ale samo jego serce – świątynia jerozolimska, jedyna na świecie świątynia Boga prawdziwego (…) – została zbezczeszczona i zburzona. Wszystko wskazywało na to, że z tej klęski naród już się nie podniesie.

W obrazie ognistego rydwanu Bóg – przez proroka Ezechiela – ogłaszał nadzieję, której nikt się wtedy nie spodziewał: Na ziemi wygnania jest On tak samo blisko swojego ludu, jak był w Świętym Świętych w Jerozolimie! Przecież w Jerozolimie był On nie ze względu na tamto miejsce, ale ze względu na lud, który sobie wybrał i z którym zawarł przymierze! Teraz będzie On ze swoim ludem w kraju wygnania i On sam dopilnuje tego, żeby niewola trwała krótko (…)”.

Tags:
bibliakosmos
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail