Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 19/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Myśleliście już o nowym roku szkolnym? Kalendarz na 2021/22

KALENDARZ

Sirichai Puangsuwan | Shutterstock

Joanna Operacz - 23.08.21

Czy dzieci i młodzież będą w najbliższym roku szkolnym chodziły do szkół, czy może będą się uczyły w trybie zdalnym albo hybrydowym? Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi. Ale możemy wam powiedzieć, kiedy w roku 2021/22 zaplanowane są przerwy świąteczne i ferie zimowe.

Rok szkolny 2021/2022. Długi marsz do grudnia

Najbliższy rok szkolny zacznie się jak zwykle 1 września. W tym roku będzie to środa. Potem przez cztery miesiące dzieci i młodzież będą miały, poza weekendami, tylko dwa wolne dni – w poniedziałek, 1 listopada, kiedy wypada uroczystość Wszystkich Świętych (2 listopada, Dzień Zaduszny, jest jak zawsze dniem roboczym), oraz w czwartek, 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości. Następny oddech złapią dopiero 23 grudnia, czyli dzień przed Wigilią.

Coraz częściej pojawiają się głosy rodziców i nauczycieli, że taki długi okres bez przerw to trochę za dużo, i że uczniowie są pod koniec grudnia bardzo zmęczeni, a nauka jest mało efektywna. Z kolei dwumiesięczne wakacje to nieco za dużo, np. dzieci zapominają wiele z tego, co przyswoiły sobie przed wakacjami, a rodzicom trudno zorganizować opiekę dla nich. W zimie jest też sporo wolnego – najpierw przerwa bożonarodzeniowa, a potem zaraz ferie. Może warto by podzielić odpoczynek i zorganizować tygodniowe albo dwutygodniowe ferie jesienne, np. kosztem kilku dni na przełomie czerwca i lipca oraz kilku dni pod koniec sierpnia? Sprawa jest chyba warta przemyślenia.

Na noc z 30 na 31 października zaplanowana jest zmiana czasu z letniego na zimowy. Przesuniemy wtedy wskazówki zegarków o godzinę wcześniej, więc pośpimy dłużej.

Weekendowe Boże Narodzenie

Dla wielu osób lekarstwem na jesienną chandrę są przedłużone weekendy listopadowe. W tym roku będą one mizerne. 1 listopada to poniedziałek (ale wtedy chyba mało kto planuje wypoczynek). Nieco lepiej będzie w czwartek, 11 listopada – można wtedy wziąć jeden dzień urlopu i mieć wolne przez cztery dni.

Boże Narodzenie w tym roku wypada pod tym względem bardzo niekorzystnie – pierwszy dzień świąt (25 grudnia) w sobotę, a drugi dzień (26 grudnia) w niedzielę. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają prawo do tego, żeby pracodawca wyznaczył im inny wolny dzień za sobotę. Wigilia (piątek, 24 grudnia) jest w Polsce normalnym dniem roboczym, więc zapewne w tym roku wiele firm da wolne pracownikom właśnie w Wigilię. Sylwester (31 grudnia) – również wypada w piątek.

Dzieci nie będą chodziły do szkół przez 11 dni – od czwartku, 23 grudnia, do niedzieli, 2 stycznia.

Pracowity początek roku

2022 rok powitamy w sobotę, 1 stycznia. To kolejny dzień, za którym osobom pracującym na etatach należy się inny dzień wolny. W Kościele obchodzimy wtedy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, kiedy jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Pięć dni później, w czwartek, 6 stycznia, będzie uroczystość Trzech Króli, która jest dniem wolnym od pracy.

Ferie zimowe odbędą się w czterech terminach (w sumie od połowy stycznia do końca lutego) z podziałem na województwa

– 17–30 stycznia 2022 r.

województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

24 stycznia6 lutego 2022 r.

województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie.

31 stycznia13 lutego 2022 r.

województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

1427 lutego 2022 r. 

województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Pracowita wiosna

Wielki Post zacznie się 2 marca, w Środę Popielcową. W nocy z 26 na 27 marca będzie zmiana czasu z zimowego na letni (przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu). Wielkanoc wypada w przyszłym roku dość późno, bo 17 kwietnia (najpóźniejszy możliwy termin tego święta ruchomego, wyznaczonego na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, to 25 kwietnia). Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia jest również dniem wolnym od pracy. Dzieci będą miały wolne od Wielkiego Czwartku, 14 kwietnia, do wtorku, 19 kwietnia.

Majówka w przyszłym roku nas nie rozpieści. 1 maja to niedziela, a 3 maja – wtorek. Chyba mało kto zdecyduje się wtedy na wyjazd.

Boże Ciało wypada w 2022 roku 16 czerwca (jak zawsze w czwartek). Osiem dni później, w piątek, 24 czerwca, zaplanowane jest zakończenie roku szkolnego.

15 sierpniauroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego, wypada w przyszłym roku w poniedziałek.

Tags:
edukacja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail