Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Musical „Marie Curie”. Polska noblistka oczami Koreańczyków!

MARIE CURIE

fot. materiały prasowe

Redakcja - 10.10.21

Polska naukowczyni Maria Skłodowska-Curie zainspirowała Koreańczyków, którzy stworzyli wyjątkowy musical „Marie Curie”. Od listopada specjalną projekcję spektaklu będzie można zobaczyć w Warszawie!

Maria Skłodowska-Curie to bohaterka wielu książek, opracowań i filmów. Historia jednej z najwybitniejszych Polek i naukowczyń podbija serca ludzi na całym świecie. Jej postać zainspirowała również Koreańczyków, którzy stworzyli wyjątkowy musical Marie Curie.

Musical Marie Curie

Pierwsze pokazy odbywały się już w 2018 roku, a dwa lata później musical doczekał się też nowej, udoskonalonej adaptacji. Na początku listopada, w ramach Koreańskiej Jesieni w Warszawie, specjalną projekcję tej wersji musicalu organizuje Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Musical Marie Curie opowiada historię życia cenionej również w Korei polskiej noblistki. Opowiada nie tylko o jej osiągnięciach i efektach pracy naukowej, ale też o innych aspektach, które towarzyszyły jej sukcesom.

Scenariusz musicalu autorstwa Se Eun Choun łączy prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Musical dużo uwagi poświęca ich relacji oraz przeciwnościom, z jakimi naukowczyni musiała mierzyć się jako kobieta w ówczesnych realiach. Dramaturg poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów.

Widownia na 700 osób

Początkowo spektakl Marie Curie wystawiany był w Chungmu Arts Center w Seulu. W 2020 r. powrócił w nowej odsłonie na dużo większą scenę w Hongik University Daehangno ArtCenter z widownią mogącą pomieścić nawet 700 osób.

Muzykę uzupełniającą fabułę napisał uznany kompozytor Jong Yoon Choi, który wcześniej pracował przy musicalach Sherlock Holmes – tajemnica rodziny Anderson oraz Gone Tomorrow. W udoskonalonym wydaniu sztuki o polskiej noblistce można usłyszeć nie tylko odświeżone aranżacje znanych już widzom utworów, ale także zupełnie nowe kompozycje.

Muzyka, towarzysząca jej choreografia oraz scenografia autorstwa Mi Kyung Kim zostały dostosowane do większej sceny i publiczności. Za reżyserię adaptacji musicalu odpowiada z kolei Tae Hyung Kim, który ma już na swoim koncie takie sztuki jak Fanletter, With the Gods – This World, The Bridges Of Madison County i History Boys.

Marie Curie najlepszym musicalem roku!

Marie Curie okazał się najlepszym musicalem roku. Podczas piątej edycji gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu spektakl wyróżniono pięcioma statuetkami. Otrzymał grand prix oraz został uznany za najlepszą oryginalną produkcję roku.

Oprócz tego zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera. Doceniono także scenariusz i muzykę. Co więcej, Marie Curie wybrano do prowadzonego przez Arts Management Support Center „2019 K-Musical Road Show” – projektu promowania koreańskich musicali za granicą.

Wydaje mi się, że dla Polaków Maria Skłodowska-Curie jest wyjątkową osobą. Świadczy o tym chociażby fakt, że nadała ona nowo odkrytemu pierwiastkowi nazwę „Polonium”, od słowa „Polska”. Trudno mi sobie w pełni wyobrazić, jakie znaczenie niesie ze sobą jej historia dla Polaków.

Historia naukowczyni bardzo ciężko pracującej we Francji. Jednak z racji, że Korea ma dosyć podobną historię do Polski, łatwiej mi było zrozumieć i zbliżyć się do postaci Marii Curie – mówi Tae Hyung Kim, reżyser musicalu.

MARIE CURIE

Spektakl o Curie-Skłodowskiej w Polsce

Sztukę będą mieli okazję zobaczyć również polscy widzowie. 7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowkiej-Curie, w warszawskiej Kinotece odbędą się projekcje specjalne spektaklu.

Wydarzenie będzie jednym z punktów Koreańskiej Jesieni w Warszawie. Głównym organizatorem pokazów jest Centrum Kultury Koreańskiej, a  partnerami wydarzenia są Kinoteka oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Cieszymy się, że możemy po raz pierwszy zaprezentować polskiej publiczności koreański musical „Marie Curie”. Musical ten został wyprodukowany przez koreańską firmę produkcyjną LIVE Corporation i swoją premierę w Korei miał w 2020 roku.

W naszym kraju biografia Marii Skłodowskiej-Curie to stały punkt na liście lektur koreańskich dzieci. Sama uważam Marię Curie za ważną postać łączącą Koreę i Polskę, a ten musical jest dobrem kultury, który nasze kraje stworzyły wspólnie – mówi Eunyoung Kang, dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej.

Laboratorium naukowczyni

Rezerwacja biletów na projekcje zostanie otwarta w połowie października na stronie internetowej Centrum Kultury Koreańskiej oraz stronie CKK Performing Arts.

Oprócz projekcji musicalu, organizowane są również inne wydarzenia kulturalne poświęcone badaczce. Od 23 września w CKK można oglądać “Strefę Marii Skłodowskiej-Curie”, wystawę ukazującą materiały dotyczące musicalu oraz laboratorium naukowczyni.

Od 6 listopada do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarta będzie wystawa z materiałami o musicalu oraz koreańskimi książkami o polskiej noblistce “Kącik koreańskiego musicalu Marie Curie“. Wstęp na projekcje i wspomniane wydarzenia będzie bezpłatny.

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail