Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Tak pomagamy duszom w czyśćcu. Najpiękniejsze modlitwy za zmarłych

CMENTARZ

I Wei Huang | Shutterstock

Dorota Szumotalska - 03.11.21

Modlitwa przy grobach zmarłych jest nie tylko rodzinną tradycją, ale także uczynkiem miłosierdzia. Przynosi realną pomoc w dostaniu się do nieba duszom cierpiącym w czyśćcu. Proponujemy wam zbiór najpiękniejszych modlitw za zmarłych.

Czyściec: oczyszczenie

Katechizm Kościoła katolickiego tak definiuje stan czyśćca: „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba” (KKK 1030).

Konieczność oczyszczenia z niedoskonałej miłości sprawia, że dusza przechodzi w stan oczyszczenia, z którego kierunek jest tylko jeden – do nieba. Dusze czyśćcowe nie mogą sobie same pomóc. Jedyną możliwością skrócenia czasu ich cierpienia jest modlitwa żyjących oraz wstawiennictwo świętych i Matki Bożej. Ze swojej strony możemy ofiarować modlitwy i odpusty za zmarłych.

Wiara w czyściec a Pismo Święte

Kościół wywodzi naukę o czyśćcu z wiary w możliwość odpuszczenia grzechów po śmierci. Znajduje to swoje potwierdzenie w Piśmie Świętym. Jednym z fragmentów wyrażających tę wiarę w Starym Testamencie jest modlitwa Judy Machabeusza za żołnierzy, którzy zgrzeszyli wobec Prawa, posiadając przedmioty poświęcone obcym bóstwom (por. 2 Mch 12,40-44).

Drugi fragment to słowa Jezusa o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu: „Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (por. Mt 12,31-32).

Modlitwy za dusze w czyśćcu:

Tags:
czyściecmodlitwamodlitwy na różne okazjeodpustśmierć
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail