Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Troje wielkich piosenkarzy. Muzyczną karierę zaczęli w kościołach!

ELVIS PRESLEY

Metro Goldwyn Mayer/Collection Christophel/East News

Octavio Messias - 12.11.21

Wielu muzyków, również tych najsłynniejszych, zaczynało śpiewać lub poczuło powołanie do muzyki, śpiewając w kościelnych chórach! O kim mowa?

Chóry gospel stanowią tradycję w Kościołach: katolickim, baptystycznym i episkopalnym Stanów Zjednoczonych. Śpiewając zazwyczaj przy akompaniamencie fortepianu lub organów, chóry takie są szczególną atrakcją podczas niedzielnych celebracji. Pomagają przy tym budzić ducha i propagować wiarę w amerykańskich kościołach.

Wielu muzyków, również tych najsłynniejszych, zaczynało śpiewać lub poczuło powołanie do muzyki, śpiewając kościelnych chórach. Oto trzy gwiazdy muzyki, które zaczynały “wschodzić” w progach kościoła.

Elvis Presley

Król rocka i pierwsza gwiazda popu w historii. Swe pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w kościele. „Mama i tato uwielbiali śpiewać” – wyznał Elvis w jednym z wywiadów dostępnych w archiwach Graceland. „Opowiadali mi, że gdy miałem trzy czy cztery latka, uciekłem im w kościele, wspiąłem się na czoło chóru i zacząłem wybijać rytm”. Z biegiem lat zaczęto odwodzić go od tej drogi, twierdząc, że jego harmonie nie są wystarczająco dobre. Jednak piosenkarz odświeżył tę swoją pasję, nagrywając ponad 60 piosenek, które zostały wydane na sześciu płytach.

Aretha Franklin

Czarnoskóra piosenkarka, która zapewniła sobie nieśmiertelność między innymi nową wersją piosenki Respect, urodziła się w Detroit, skąd pochodziły największe talenty soul lat 60. XX wieku. Aretha odkryła, że jej głos nadaje się do śpiewania, kiedy dołączyła do chóru baptystycznego kościoła New Bethel. Jej ojciec, C.L. Franklin, był tam pastorem.

Gdy miała 12 lat, wyruszyła wraz z ojcem na tzw. Gospel Caravan – w trasę koncertową po różnych kościołach całego kraju. Ojciec Arethy prowadził samochód, a ona występowała. W młodości Aretha spędzała wakacje, śpiewając w środowisku gospel w Chicago. Piosenkarka wydała trzy płyty gospel (płyta Amazing Grace z 1972 r. to najlepiej sprzedająca się płyta gospel wszech czasów). W 2019 r. ukazał się film z nigdy niepublikowanym występem Arethy Franklin w baptystycznym kościele New Temple Missionary.

Tina Turner

Piosenkarka rockowa i R&B również odkryła moc swojego głosu w dzieciństwie. Córka dwojga diakonów, Alexa i Roxany Bullock, Tina Turner zaczęła śpiewać w chórze baptystycznego kościoła Sping Hill, a następnie w baptystycznym kościele Woodlawn Missionary w Tennessee. W trakcie swej trudnej relacji z muzycznym partnerem Ike Turnerem wylansowała płytę gospel The Gospel According to Ike & Tina (1974).

Tags:
gwiazdymuzykamuzyka chrześcijańska
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail