Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/04/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Jaka jest różnica między życiem wiecznym a życiem po śmierci?

AFTERLIFE

Benjamin Haas | Shutterstock

Aleteia - 17.11.21

Kościół naucza, że po śmierci zostaniemy poddani dwom typom sądu.

Jako katolicy wierzymy w życie wieczne i jesteśmy pytani o to, jak wygląda życie po śmierci. Profesor Felipe Aquino pomaga nam to zrozumieć.

Życie wieczne

Profesor wyjaśnia, że życie wieczne, jak sama nazwa wskazuje, to życie, które nie ma końca. Dla chrześcijanina życie wieczne zaczyna się na tym świecie wraz ze chrztem, który obdarza życiem w Bogu. Profesor twierdzi:

To Boże życie w nas to życie wieczne. Chociaż na razie, tu na ziemi, ze wszystkimi ziemskimi trudnościami. A po śmierci ono trwa nadal.

Życie wieczne podtrzymywane jest przez sakramenty, w których otrzymujemy Bożą łaskę, a następnie trwa po śmierci w formie przemienionej. To po śmierci fizycznego ciała i po osobistym sądzie okaże się, jak będziemy żyć nasze życie wieczne.

Życie po śmierci

Kościół naucza, że po śmierci zostaniemy poddani dwom typom sądu: osobistemu (zaraz po śmierci) i sądowi ostatecznemu (po powrocie Chrystusa).

Mówią o tym dwa fragmenty z Biblii. W Liście do Hebrajczyków czytamy: „A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd” (Hbr 9, 27).

Natomiast święty Paweł w drugim Liście do Koryntian wyjaśnia: „Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre” (2 Kor 5, 10).

Czyli po śmierci zbierzemy plon naszego ziemskiego życia. Możemy otrzymać najbardziej pożądaną nagrodę – niebo. Możemy zostać wysłani do czyśćca, aby następnie cieszyć się świętą komunią z Bogiem. Ale także możemy zostać ukarani zesłaniem do piekła.

Na koniec profesor Felipe Aquino wyjaśnia:

Ważne, abyśmy żyli w zgodzie z tą perspektywą: nasze życie nie kończy się tutaj. Ateiści, materialiści uważają, że śmierć kończy wszystko. Nie! Mamy nieśmiertelną duszę stworzoną na podobieństwo Boga.

Tags:
śmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail