Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Powstaje film o nowicjacie w zakonie dominikanów. Inspiracją „Wielka cisza” Gröninga

DOMINIKANIE, NOWICJAT

Kadr z filmu

Redakcja - 04.02.22

Za artystyczną inspirację posłużyła „Wielka cisza” Gröninga. Całość tej opowieści pozwala wejść w klimat codziennego życia w klasztorze – mówi Łukasz Woś, reżyser filmu o życiu w klasztorze „Nowicjusz”.

Jak poinformowali dominikanie na swoim fanapage’u na Facebooku, trwają ostatnie prace nad filmem dokumentalnym odkrywającym tajemnice powołania. Debiutujący reżyser, dominikanin, Łukasz Woś, pokazuje niedostępne na co dzień meandry życia klasztoru dominikanów oczami 11 braci, którym kamera towarzyszy podczas rocznego cyklu nowicjatu.

Nowicjusz. Powstaje film dominikanów

Z filmu Nowicjusz będziemy mogli dowiedzieć się, co składnia młodych ludzi do wybrania takiej drogi życia. Jak radzą sobie z monotonnym rytmem dnia? Co ich rozczarowuje? Gdzie są ich radości, smutki, tęsknoty, oraz jak żyje się w czysto męskim środowisku?

Za artystyczną inspirację dla mojego filmu posłużyła „Wielka cisza” Philipa Gröninga. Całość tej opowieści pozwala wejść w klimat codziennego życia w klasztorze. Daje doświadczenie ciszy, zadumy, ale też wewnętrznej walki

– powiedział reżyser.

Inspiracją Wielka cisza Gröninga

Łukasz Woś to zakonnik, reżyser i operator. W 2008 uzyskał dyplom magistra antropologii teologicznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. W 2017 r. ukończył reżyserię i sztukę operatorską na Akademii Filmu i Telewizji.

Jego reżyserski film dyplomowy Ciasteczka prezentowany był na kilku festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w 2017 r. W 2018 r. ukończył kurs DOK PRO w Szkole Wajdy.

Nowicjusz w kinach w 2022 roku!

Opiekunami artystycznymi filmu są wybitni polscy dokumentaliści – Marcel Łoziński, Vita Zelakeviciute, Maciej Cuske. Producentem dokumentu jest Kijora Film – wielokrotnie nagradzane studio filmowe, odpowiedzialne m.in za takie filmy jak: 1970 (Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Vision du Reel, Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym), Zwyczajny kraj (Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orły), Krzyżoki (Srebrny Zamek na Festiwalu Off Camera, Nagroda Jury na Busan International Short Film Festival).

Nowicjusz trafi do polskich kin w 2022 roku.

*Źródło: dominikanie.pl/Facebook

Tags:
filmklasztor
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail