Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

12-latek śpiewa utwór Mozarta inspirowany Psalmem 117. I robi to fenomenalnie!

WEB3-SING-SOPRANO-YouTube.jpg

Cai Thomas | YouTube | Fair Use

J-P Mauro - 09.02.22

„Laudate Dominum” Mozarta w wykonaniu Caia Thomasa jest obłędne. Co więcej, śpiewa modlitwę z wyjątkowym zrozumieniem jak dla 12-letniego chłopca.

Co łączy młodziutkiego, zdolnego wokalistę śpiewającego utwory Mozarta z samym Mozartem? Geniusz, jeden z klasyków wiedeńskich, skomponował ponad 150 symfonii, utworów kameralnych i oper jeszcze zanim skończył 18 lat! Poznajcie 12-letniego Caia Thomasa, fenomenalnego sopranistę z Walii, z imponującymi dokonaniami jak dla tak młodej osoby.

12-latek śpiewa utwór Mozarta

Jednym z najbardziej imponujących aspektów występu Thomasa jest opanowanie chłopca. Partie solowe wykonywane przed pełną orkiestrą i chórem mogą być onieśmielające. Mimo to występ Caia jest bezbłędny. Prezentuje fantastyczne zrozumienie vibrato. Jednym z najbardziej imponujących fragmentów występu jest melizmatyczne amen pod koniec.

Laudate Dominum

Utwór Laudate Dominum to tylko część Vesperae solennes de configureore Mozarta. Został skomponowany do użytku liturgicznego podczas uroczystości w katedrze salzburskiej. Nie jest jednak pewne, którego świętego miał uczcić. Był to ostatni utwór, jaki Mozart skomponował dla katedry, wkrótce przeniósł się do Wiednia.

Całe dzieło jest inspirowane Księgą Psalmów, zaś samo Laudate Dominum odwołuje się do Psalmu 117. Pozostałe pięć części zaczerpnięto z Psalmów od 110 do 113. Ostatnia część odwołuje się do Magnificatu. Jego słowa brzmią:

Chwalcie Pana wszystkie narody,
Chwalcie Go wszyscy ludzie.
Wielkie bowiem jest Jego miłosierdzie nad nami,
A prawda Pana trwa na wieki.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu,
jak było na początku, teraz i zawsze,
i na wieki wieków.
Amen.

Cai Thomas to początkujący muzyk. Jego wyjątkowy talent podziwia już 35 tys. obserwujących na YouTubie. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o artyście.

Tags:
modlitwamuzyka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail