Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

12-latek śpiewa utwór Mozarta inspirowany Psalmem 117. I robi to fenomenalnie!

WEB3-SING-SOPRANO-YouTube.jpg

Cai Thomas | YouTube | Fair Use

J-P Mauro - 09.02.22

„Laudate Dominum” Mozarta w wykonaniu Caia Thomasa jest obłędne. Co więcej, śpiewa modlitwę z wyjątkowym zrozumieniem jak dla 12-letniego chłopca.

Co łączy młodziutkiego, zdolnego wokalistę śpiewającego utwory Mozarta z samym Mozartem? Geniusz, jeden z klasyków wiedeńskich, skomponował ponad 150 symfonii, utworów kameralnych i oper jeszcze zanim skończył 18 lat! Poznajcie 12-letniego Caia Thomasa, fenomenalnego sopranistę z Walii, z imponującymi dokonaniami jak dla tak młodej osoby.

12-latek śpiewa utwór Mozarta

Jednym z najbardziej imponujących aspektów występu Thomasa jest opanowanie chłopca. Partie solowe wykonywane przed pełną orkiestrą i chórem mogą być onieśmielające. Mimo to występ Caia jest bezbłędny. Prezentuje fantastyczne zrozumienie vibrato. Jednym z najbardziej imponujących fragmentów występu jest melizmatyczne amen pod koniec.

Laudate Dominum

Utwór Laudate Dominum to tylko część Vesperae solennes de configureore Mozarta. Został skomponowany do użytku liturgicznego podczas uroczystości w katedrze salzburskiej. Nie jest jednak pewne, którego świętego miał uczcić. Był to ostatni utwór, jaki Mozart skomponował dla katedry, wkrótce przeniósł się do Wiednia.

Całe dzieło jest inspirowane Księgą Psalmów, zaś samo Laudate Dominum odwołuje się do Psalmu 117. Pozostałe pięć części zaczerpnięto z Psalmów od 110 do 113. Ostatnia część odwołuje się do Magnificatu. Jego słowa brzmią:

Chwalcie Pana wszystkie narody,
Chwalcie Go wszyscy ludzie.
Wielkie bowiem jest Jego miłosierdzie nad nami,
A prawda Pana trwa na wieki.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu,
jak było na początku, teraz i zawsze,
i na wieki wieków.
Amen.

Cai Thomas to początkujący muzyk. Jego wyjątkowy talent podziwia już 35 tys. obserwujących na YouTubie. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o artyście.

Tags:
modlitwamuzyka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail