Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego Bruce’a Springsteena można nazwać muzykiem… katolickim?

BRUCE SPRINGSTEEN

RUDY K/SIPA/EAST NEWS

Octavio Messias - 13.02.22

Bruce Springsteen w swoich kawałkach wychwala Jezusa i wprost odnosi się do chrześcijańskich wartości. Wymowne są już same tytuły piosenek mówiące o modlitwie czy Ziemi Obiecanej.

Odniesienia do doktryny, moralności i chrześcijańskiej wiary można znaleźć w całej zachodniej kulturze. Nietrudno znaleźć ikony popkultury, które są związane z Kościołem. Świetnym przykładem może być Elvis Presley, który uczęszczał do kościoła i nagrywał gospel pomiędzy jednym albumem a drugim. Ale jest wiele innych takich artystów! Gwiazd, które nie tylko utrzymywały osobistą relację z Kościołem, ale też odwoływały się do Biblii w swoich tekstach i postępowały zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

Springsteen: W katolicyzmie tkwi poezja

Jedną z nich może być Bruce Springsteen. Piosenkarz na początku kariery uchwycił marzenia i aspiracje amerykańskiej klasy robotniczej w długich, melancholijnych piosenkach. Jego rodzice, podobnie jak i dziadkowie, byli katolikami. Muzyk wielokrotnie podkreślał wartość ciężkiej pracy, w której pomagała wiara. W wielu piosenkach otwarcie nawiązuje do katolicyzmu. „Będąc katolikiem nie da się przed tym uciec” – powiedział Springsteen dla VH1.

W Born to Run, swojej autobiografii z 2016, szef (jak nazywają go fani) ujawnia, jak katolickie wychowanie odbijało się echem w całym jego życiu. A także jak wpływało na jego sztukę. „W katolicyzmie tkwi poezja, która odzwierciedla moją wyobraźnię i wnętrze” – napisał w książce noszącej taki sam tytuł jak album z 1975 roku.

Ziemia Obiecana

W Promised Land, piosence z albumu Darkness on the Edge of Town (1978), Springsteen tworzy fantazję rozgrywającą się na północnoamerykańskiej pustyni. Nawiązuje w ten sposób do exodusu. Piosenka opowiada historię robotnika na życiowym rozdrożu. Z jednej strony rozbite marzenia i duchowe zużycie, z drugiej – droga do czegoś lepszego.

Jezus był Synem

W utworze Jesus Was an Only Son z albumu Devils & Dust (1995) Springsteen napisał teksty, które można interpretować na dwa sposoby. Po pierwsze to opowieść o bólu i samotności, które Jezus czuje podczas ukrzyżowania. Druga interpretacja dotyczy relacji między Jezusem a Maryją oraz agonii matki, gdy traci ona syna.

Żyjemy!

W utworze wydanym na płycie Wrecking Ball (2014) kompozytor mówi o wejściu w wymiar duchowy po śmierci. Odnosi się też do fundamentalnego w trudnych czasach poczucia wspólnoty. „Chociaż nasze ciała leżą tu samotne w ciemności / Nasze dusze wznoszą się / By nieść ogień i rozpalać płomień / Wstać ramię w ramię, serce przy sercu”.

Moc modlitwy

Te i inne piosenki: Adam Raised a Cain (1978), The Price You Pay (1985), Mary’s Place (2002) czy Rocky Ground (2012), m.in. o treści chrześcijańskiej, dostarczają materiału na olbrzymią pracę o odwołaniach do religii w tekstach Bruce’a. A Letter You (2020), najnowszy album Springsteena, zawiera utwory takie jak The Power of Prayer, Rainmaker czy If I Was the Priest, który wielu krytyków uważa za najbardziej uduchowiony w karierze Springsteena.

Tags:
muzykawiara
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail