Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Figura Maryi odnaleziona w trakcie wojskowych manewrów. Skąd się wzięła na dnie morza?

VIRGIN

Gentileza de Pablo Perales

Miriam Esteban Benito - 15.02.22

W ubiegły czwartek (10.02) nurkowie z jednostki należącej do hiszpańskiej marynarki wojennej dokonali w trakcie ćwiczeń niezwykłego odkrycia. Na głębokości 10 m odnaleźli świetnie zachowaną figurę Matki Bożej Szkaplerznej. Skąd mogła się ona wziąć w takim miejscu?

Odnaleziona figura Maryi strzegła wejścia do podwodnej jaskini w zatoce Pontevedra niedaleko miejscowości Marin w północno-zachodniej Hiszpanii. O prawdopodobnym położeniu statui poinformowali żołnierzy okoliczni mieszkańcy. Figura ukryta była na głębokości 10 m, ok. 600 m od brzegu.

VIRGIN

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach wizerunek Maryi trafił w to miejsce. Podejrzewać można, że miały one związek z nabożeństwem, jakim Matkę Bożą darzą w Hiszpanii mieszkańcy nadmorskich miejscowości. Jako Najświętsza Maryja Panna Gwiazda Morza (Stella Maris) odbiera ona szczególną cześć ze strony rybaków i marynarzy, którym patronuje. Wspomnienie liturgiczne Maryi w wizerunku Karmelu (16 lipca) wiąże się na hiszpańskim wybrzeżu z hucznymi obchodami odpustowymi. To bowiem karmelici pierwsi używać mieli tytułu Stella Maris wobec Matki Bożej.

Ze wspomnianym wyżej nabożeństwem wiąże się również zwyczaj umieszczania figur Matki Bożej w morzu. Najsłynniejsza tego rodzaju podwodna kapliczka znajduje się w Maladze, przy plaży Malagueta. Raz do roku jest ona wynoszona na powierzchnię, a mieszkańcy miasta gromadzą się wówczas na wspólnej mszy świętej. Podobne uroczystości odbywają się również m.in. na plaży Rinconcillo w pobliżu Kadyksu czy w miasteczku Cudillero.

VIRGIN

Również ubiegłotygodniowe znalezisko nie jest pierwszym tego rodzaju, jakie przypadło w udziale wojskowym nurkom. Hiszpańska marynarka wojenna regularnie współpracuje z krajowymi archeologami w wydobywaniu trudno dostępnych, zatopionych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Tags:
HiszpaniaMaryja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail