Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wiedziałeś o nich?! Najbardziej ukryte kaplice w Polsce [zdjęcia]

Kaplica Marii Magdaleny w Goszycach

Artur Strzelczyk/Wikipedia | CC BY-SA 2.0

Łukasz Kobeszko - 19.02.22

Gdy myślimy o ukrytych kaplicach, najczęściej przychodzą nam do głowy te trudno dostępne, do których dotarcie wymaga wysiłku lub odwiedzenia innych, większych obiektów, jak chociażby słynna kaplica św. Kingi w muzeum w Wieliczce. Odwiedzając znane i mniej znane miejsca w Polsce warto zajrzeć także do mniej znanych kaplic, stanowiących sporą wartość historyczną i duchową.

Niektóre z „ukrytych” kaplic, jak w Wieliczce lub Ojcowie są żelaznym punktem wycieczek, a ich charakterystykę znajdziemy w przewodnikach i licznych portalach internetowych. Coraz częściej bywają również miejscem zawierania ślubów lub udzielania chrztów.

Ukryte kaplice

Gdy będziemy mieli okazję je odwiedzić, dobrze byłoby potraktować je nieco szerzej niż tylko atrakcję turystyczną, którą zwiedzamy, fotografujemy i filmujemy. Pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych i krajobrazowych, zawsze były to miejsca modlitwy, niekiedy również modlitwy liturgicznej. Nasi przodkowie przez wieki podtrzymywali w nich swoją więź z Chrystusem, Matką Bożą i świętymi, budowali życie wiary i polecali Bogu istotne sprawy własnego życia.

Może warto pójść ich śladem i podczas pobytu w takich miejscach również, nawet krótką chwilę, poświęcić na modlitewne westchnienie w potrzebach Kościoła i świata?

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać ukryte kaplice w Polsce:

Tags:
ciekawe kościołypodróżPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail