Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Nastolatki pakują apteczki na pole walki. „Dobrze, że są, ale oby się nie przydały” – mówi 17-letni Michał

Apteczki dla żołnierzy na Ukrainie

fot. archiwum prywatne

Dominika Cicha-Drzyzga - 04.03.22

Mają po kilkanaście lat, ale dobrze wiedzą, co zrobić w przypadku amputacji albo gdy kula przeszyje płuco. Postanowili wykorzystać swoją energię i czas i przez ostatnie dni godzinami kompletują apteczki dla walczących w Ukrainie. Spakowali ich już niemal 800.

Dochodzi 22.00. Michał Gradowski, 17-latek z Radomia, właśnie skończył pakowanie apteczek, które trafią na pola walki. Ukraiński wyraz аптечка potrafiłby już chyba napisać z zamkniętymi oczami. – Dobrze, że te apteczki są, ale… oby się nie przydały. Niech ten zbrojny konflikt skończy się jak najszybciej – mówi poruszony.

Przez ostatni tydzień musiał trochę odpuścić szkołę, ale – jak wierzy – w szczytnym celu. Razem z członkami Młodzieżowego Klubu Ratowniczego, który założył w 2019 r., przez wiele godzin kompletuje medyczne zestawy, dzięki którym będzie można uratować niejedno życie.

Apteczki dla walczących w Ukrainie

– Mamy już trochę doświadczenia. Nasze stowarzyszenie współpracowało m.in. ze służbami takimi jako policja. Nasi ratownicy, wspólnie z nami, szkolili policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej chociażby w warunkach bojowych. Z tej racji poproszono nas o pomoc w zbiórce organizowanej przez urząd miasta i prezydenta Radomia. Zadeklarowaliśmy, że pomożemy w sortowaniu i katalogowaniu leków i opatrunków – tłumaczy.

– Pierwszego dnia akcji pomyślałem: przecież darczyńcy podarowali torby medyczne, saszetki, plecaki. Wszystko jest policzone – bandaże elastyczne, gazy, środki opatrunkowe. Kto będzie miał czas na kompletowanie tego wszystkiego? Tak nie może być. Szybka akcja – z tego, co otrzymujemy od darczyńców, kompletujemy indywidualne zestawy medyczne, tzw. 1+1, które mogą pomóc dwóm osobom. Mają bardzo dobre zastosowanie na polu bitwy – opowiada.

Każda apteczka jest skompletowana według ustalonego wzoru. Wszystkie dokładnie tak samo.

Co można w nich znaleźć?

Opaski podtrzymujące w trzech rozmiarach – łącznie dziewięć sztuk. Dwa bandaże elastyczne. Trzy gazy metrowe, cztery półmetrowe i osiemnaście mniejszych. Środek do odkażania ran, np. octanisept, sutrisept. Nożyczki ratownicze. Zestaw plastrów z opatrunkiem. Plaster na rolce. Folię NRC. – Opcjonalnie – dodaje Michał – opatrunki indywidualne wodoszczelne, szybkie do założenia w trakcie krwawień, stazę taktyczną do założenia chociażby przy amputacji urazowej kończyn i opatrunek wentylowy, przyklejany w miejscu postrzału, który pozwala, np. w przypadku przebitego płuca, nabrać oddech.

– To jest mały, ale idealny do warunków bojowych zestaw – podkreśla.

Michał Gradowski: Zachciało mi się pomagać

Skąd w tak młodym człowieku tyle zapału i wiedzy? – Mój tata jest ratownikiem wodnym. Któregoś razu pojechałem z nim na wakacje, żeby mu pomagać – przynieść, wynieść, pozamiatać. Później zacząłem angażować się coraz bardziej. Mój chrzestny, obecnie lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zaczął mnie zabierać na kursy pierwszej pomocy, żebym się doedukował. Zachciało mi się pomagać i brnąć w to dalej. Tak mi zostało do teraz – mówi.

Na co dzień Michał uczy się w liceum ogólnokształcącym w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Kiedy tylko może, angażuje się w działalność Młodzieżowego Klubu Ratowniczego. Należą do niego osoby w wieku 14-17 lat.

– Zajmujemy się przede wszystkim kształceniem młodzieży i wolontariatem. Młodzież, która jest niepełnoletnia, pomaga pełnoprawnym ratownikom w działaniach związanych z zabezpieczaniem imprez, np. biegów czy rajdów rowerowych – opowiada Michał.

Klub jest świetną opcją dla tych, którzy czują smykałkę do ratownictwa medycznego. Jeśli w przyszłości wybiorą taką ścieżkę, będą mieli już sporą wiedzę i doświadczenie.

https://www.facebook.com/RadomCity/posts/10158508050957283

Tags:
Ukrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail