Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 17/04/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Niebywała replika katedry z Mediolanu, którą można… zjeść

Prachi Dhabal Deb

Prachi Dhabal Deb | Cake Decor India-Royal icing Art | Facebook | Fair Use

Cerith Gardiner - 24.03.22

Tort mierzy 1,98 m długości, 1,37 m wysokości i waży ponad 100 kilogramów. A na dodatek nadaje się dla wegan!

Prachi Dhabal Deb z Indii spędziła ostatni miesiąc, poświęcając wiele uwagi jednej z najpiękniejszych budowli Mediolanu – Duomo di Milano. Przy najwyższej dbałości o szczegóły udało jej się stworzyć niezwykłą wegańską replikę gotycko-renesansowej katedry, która została poświęcona Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny. A wszystko w formie… tortu!

Jak wyjaśniła architektka kulinarna w nagraniu udostępnionym przez Reuters na Twitterze, przed rozpoczęciem pracy nad swoim ogromnym tortem wykonała kopie innych budynków inspirowanych architekturą europejską i indyjską.

Chociaż Deb spędziła cały miesiąc na tworzeniu oszałamiającej słodkiej konstrukcji, trzeba wspomnieć, że budowa pierwowzoru trwała całe wieki! Rozpoczęto ją w 1386 r., a zakończono w 1965 r.

https://www.facebook.com/duomodimilan/photos/4379323002172418

Końcowy rezultat pracy Deb to nie tylko dzieło sztuki, ale także znak oddania największemu kościołowi Republiki Włoskiej (Bazylika Świętego Piotra jest większa, ale znajduje się w suwerennym państwie Watykan).

Tort mierzy 1,98 m długości, 1,37 m wysokości i waży ponad 100 kilogramów – to więcej niż przeciętny człowiek! Tak się składa, że pokryta lukrem królewskim katedra nie zawiera jaj, więc weganie mogliby ją zjeść.

https://www.youtube.com/watch?v=VFS1b9rgK5A

Nie wiemy, co stanie się z rekordowym tortem, ale z pewnością jest to piękny hołd dla wspaniałej katedry w Mediolanie. Być może zainspiruje cię to do zrobienia z dziećmi lukru i stworzenia własnego arcydzieła? Proponujemy zacząć od jakiejś ozdoby wielkanocnej.

Jeśli jednak są wśród was początkujący Michałowie Aniołowie władający ciastoliną lub klockami, spróbujcie wykonać Bazylikę Świętego Piotra!

Tags:
pasjasztukaWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail