Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Masowe egzekucje w Buczy. „Poznałam męża po butach. Ciało było okaleczone”

Masowy grób, Bucza

AP/Associated Press/East News

Dominika Cicha-Drzyzga - 04.04.22

Rosjanie dokonali masowego mordu na mieszkańcach Buczy. „Cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta”. W mediach pojawiły się wstrząsające zdjęcia.

„Minęło pięć dni, dziesięć, potem trzynaście. Szukałam mojego męża. Któregoś dnia sąsiadka powiedziała mi, żebym zajrzała do piwnicy, bo w środku leżą dwa ciała. Powiedziała, że tam może być mój mąż. Kiedy zeszłam na dół, poznałam go po butach i spodniach. Jego ciało było zimne. Na głowie miał ranę postrzałową. Ciało było okaleczone. Widać, że był torturowany. Pochowałam go na głębokości metra, żeby psy go nie zjadły. To wszystko” – w wideo udostępnionym przez TVN 24 opowiada jedna z mieszkanek Buczy.

Jak odkryli ukraińscy żołnierze, takich dramatów w tym mieście, znajdującym się na północ od Kijowa, wydarzyły się setki.

„Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – poinformował resort obrony.

Zdecydował się także upublicznić nagranie z przejazdu przez miasto. Widać na nim ciała cywili, leżące przy drodze.

UWAGA: Wideo zawiera obrazy, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych widzów!

W pobliżu cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych odkryto masowy grób o długości ok. 14 metrów. Prawdopodobnie pochowano w nim ok. 300 cywili zamordowanych przez Rosjan.

Oto zdjęcia satelitarne z tego miejsca. 31 marca wykonała je firma Maxar:

Jak podaje PAP, „ukraiński pisarz i dziennikarz Stanisław Asiejew ocenił, że rozmieszczenie ciał – jedno przed każdym budynkiem – sugeruje systematyczne egzekucje mężczyzn z każdego domu. Jego zdaniem Rosjanie działali w ten sposób również w Czeczenii”.

Prezydent o rzezi w Buczy

W niedzielnym nagraniu prezydent Zełenski tak odniósł się do wydarzeń z Buczy:

Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa…Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. (…)

Chciałbym, żeby każda matka rosyjskiego żołnierza zobaczyła ciała zabitych ludzi z Buczy, Irpienia, Hostomla. Co zrobili, dlaczego ich zabili? Co zrobił mężczyzna, który jechał rowerem po ulicy? Po co torturowali na śmierć zwykłych ludzi w zwykłym mieście? Dlaczego dusili kobiety po tym, jak wyrywali im kolczyki z uszu? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Znęcać się nad ich ciałami nawet po śmierci? Po co miażdżyli czołgami ciała ludzi? Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza?

Jak podaje rmf24.pl,

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow kategorycznie zaprzecza informacjom o masakrze w Buczy. „Nasi eksperci mówią, że filmy zostały sfałszowane” – mówił Pieskow. – „Stanowczo zaprzeczamy jakimkolwiek oskarżeniom. Sytuacja jest bez wątpienia poważna, ale prosimy wszystkich międzynarodowych przywódców, by nie spieszyli się z wydawaniem oświadczeń, z nieuzasadnionymi oskarżeniami, zasięgnęli informacji w innych źródłach i wysłuchali naszych wyjaśnień”.

Tags:
Ukrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail