Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Lament, żal, wzruszenie… Poznaj najpiękniejsze pieśni pasyjne w wykonaniu polskich muzyków!

Wzgórze Syjon

Wzgórze Syjon

Jolanta Tokarczyk - 10.04.22

Pieśni pasyjne o męce Pańskiej śpiewano w Polsce już w średniowieczu. Te nabożne rozważania przybierają też formę lamentu, wyrażającego żal i wzruszenie czy tekstów o cierpieniu Matki Boskiej Bolesnej pod krzyżem.

Jedna z najstarszych pieśni pasyjnych, Żołtarz Jezusow czyli piętnaście rozmyślenia o Bożym umęczeniu, znana również jako Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne pochodzi z 1488 r. i została napisana przez przyszłego błogosławionego – Władysława z Gielniowa.

Krótsze, kilkuzwrotkowe pieśni pasyjne wykonywane są w czasie liturgii, dłuższe śpiewano w polskich domach, podobnie jak kolędy. Jedną z najdłuższych, prawie 40-zwrotkową, jest pieśń Ogrodzie oliwny, choć w kościołach wykonuje się zazwyczaj pierwsze cztery zwrotki. Jakie zespoły najczęściej śpiewają tego typu utwory?

Zespół Muzyki Dawnej Perfugium

Założony w 1977 r. w scholi dominikańskiego duszpasterstwa Przystań w Krakowie, obchodzi ćwierćwiecze istnienia. Pierwsze koncerty związane były z najważniejszymi okresami w roku liturgicznym. Późniejsze stały się połączeniem muzyki i słowa, czyli tradycyjnych pieśni pasyjnych i renesansowych z czytaniami brewiarza.

W repertuarze Perfugium znajdują się m.in. pieśni: Krzyżu święty i chwalebny z płyty Alfa i Omega, Stabat Mater i Już Cię żegnam z płyty Inviolata. Na tegoroczny czas wielkopostny zespół przygotował koncerty pasyjne.

Schola Adonai

Prowadzona od 1998 r. przez Piotra Kurstaka i jego żonę Martę schola działa przy duszpasterstwie akademickim w katedrze w Białymstoku i odpowiada za oprawę muzyczną mszy św. i uroczystości. Od ponad 10 lat muzycy tworzą w Białymstoku cykliczne wydarzenie Bogu dźwięki – warsztaty wokalne zakończone finałowym, plenerowym koncertem w centrum miasta.

Schola Adonai

Nagrali dwie płyty z autorską muzyką i klipy na YouTubie. Najbardziej znane to: Ocaliłeś mnie (z rysunkami na piasku) oraz Płacz Jana pod Krzyżem (pasyjny). Schola Adonai wykonała też utwór O Matko Miłościwa podczas wielkiego czuwania w Rzymie na Circo Massimo podczas beatyfikacji Jana Pawła II.

Wzgórze Syjon

Zespół powstał w 2011 r. w Czchowie (diecezja tarnowska). U jego początków stali ks. Robert Duda oraz Mariusz i Mateusz Woźniakowie, a także uczniowie miejscowej szkoły średniej. „Każdy z muzyków wywodził się z nieco innego środowiska muzycznego – reggae, pop, rock, jazz, poezja śpiewana. To pozwoliło nam stworzyć ciekawą kombinację stylów i pomysłów brzmieniowych” – mówi ks. Robert.

Wydali trzy płyty: Nie daj się… (2015) Głoszę pokój (2017) i Za tobą (2021). Twórczością grupy zainteresowali się dziennikarze audycji z muzyką chrześcijańską w Polskim Radiu Trójce i Czwórce. Mimo że na płytach nie wykonują autorskiej muzyki pasyjnej, mają w zamyśle również stworzenie utworów poruszających te „struny”. Muzycznie oprawiają wielkopostne czuwania.

Wzgórze Syjon

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

Schola złożona z zawodowych muzyków i doświadczonych śpiewaków działa od 1996 r. Specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego i pieśni tradycyjnych. Nazwa pochodzi od Chorzowa, miejsca założenia zespołu. Program opracowują na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.

W 2008 r. wspólnie z żeńską Scholą Nativitatis nagrali płytę Mariam Matrem Virginem, na której znajdują się fragmenty uroczystości Wniebowzięcia NMP wg dominikańskiego manuskryptu z XIII w. oraz katalońskie pieśni pielgrzymów z XIV w.

Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione

Zespół młodzieżowy z Suchej Beskidzkiej w czasie tegorocznego Wielkiego Postu również występuje z koncertami pasyjnymi. Grupa pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Bernackiej wykonuje najstarsze polskie pieśni pasyjne, średniowieczne i renesansowe. W repertuarze znajdują się również pieśni ludowe i tradycyjne śpiewy wielkopostne oraz kantyki.

Tags:
muzykaWielki Post
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail