Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

Kościół nie pomaga uchodźcom? Zobacz statystyki, które obalają tego fake newsa

13.04-Caritas.png

Caritas Polska

Tomasz Królak/KAI - Łukasz Kasper / KAI - 13.04.22

Pomocy o wartości 103 milionów złotych udzieliły dotąd polskie parafie uchodźcom wojennym z Ukrainy – poinformował dziś (13.04) Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

W pomoc zaangażowały się nie tylko niemal wszystkie polskie parafie katolickie i greckokatolickie, ale też zakony męskie i żeńskie. Prócz pomocy finansowej, parafie przekazały dary rzeczowe o wartości 106 mln zł, zapewniły 282 tys. miejsc noclegowych i wydały 11 mln posiłków. Parafie udzieliły też opieki 125 tysiącom dzieci oraz 94 tysiącom osób starszych i niepełnosprawnych.

Zakony męskie udzieliły zaś uchodźcom z Ukrainy pomocy finansowej o wartości 16 mln zł, a wartość przekazanych przez nie darów rzeczowych to 13 mln zł. Męskie klasztory zapewniły też 27 tys. miejsc noclegowych i wydały prawie 2 mln posiłków.

Jeśli chodzi o zakony żeńskie, to wysokość pomocy już udzielonej Ukraińcom wynosi 1,8 miliona złotych. Do tego dochodzą dary rzeczowe o wartości 2,5 mln zł, 10 tys. miejsc noclegowych i wydanych prawie 380 tys. posiłków.

Bilans dotychczasowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy przedstawił podczas spotkania także Caritas Polska. Suma wpłat zebranych przez tę największą polską organizację dobroczynną na rzecz pomocy naszym zaatakowanym sąsiadom przekroczyła 100 mln zł. Ponad połowa tej kwoty – 50,8 mln zł – przekazana została ośrodkom diecezjalnym Caritas. Zapewniają one wsparcie zarówno uchodźcom, którzy trafili do Polski, jak też obywatelom Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju.

Tags:
polski kościółUchodźcyUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail