Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Wielkanoc we Lwowie: “Śmierć zwarła się z życiem na naszej ziemi”

UKRAINE WAR

Yuriy Dyachyshyn | AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 17.04.22

„Śmierć przegra, bo zwycięskim życiem jest zmartwychwstały Jezus” – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas rezurekcji w katedrze lwowskiej.

W homilii metropolita lwowski obrządku łacińskiego wezwał wszystkich wiernych do niesienia prawdy o zmartwychwstaniu w ich codzienne życie, w ich rodziny i środowiska, zwłaszcza tam, gdzie jest ból i cierpienie. Wskazał, że to świadectwo nabiera dziś szczególnego znaczenia za sprawą „wojny i związanej z nią trudnej sytuacji”. 

“Śmierć przegra”

– Przecież w wielu miejscach naszego kraju nie ma dzisiaj rezurekcyjnej radości. Nie wszędzie były procesje rezurekcyjne i uroczyste świętowanie. Nie wszędzie ludzie mają przygotowane świąteczne śniadanie wielkanocne. Nie wszędzie mają miejsce, aby spokojnie przeżywać radość Zmartwychwstania. Jednak bez wątpienia, pomimo tak trudnych okoliczności, wszędzie jest obecny Zmartwychwstały Jezus i wszędzie da się słyszeć słowa sekwencji: „Śmierć zwarła się z życiem i w boju o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy” – zaznaczył hierarcha.

Wskazał, że „na naszej ziemi śmierć zwarła się z życiem. Wystarczy tylko spojrzeć na Mariupol i Irpień, na Charków i Buczę, na Chersoń, na zbombardowane szpitale, szkoły i całe miasta i wioski”. – Jednak w dzień Zmartwychwstania chcę powiedzieć jako świadek zmartwychwstania: śmierć przegra! Ona może zadawać cierpienie, ona może połączyć się z nienawiścią, ale ostatecznie ona przegra, bo ona nie jest życiem – zwycięskim życiem jest Zmartwychwstały Jezus! – przekonywał abp Mokrzycki.

“Gdzie króluje Chrystus, tam króluje miłość”

– Dlatego z tego miejsca ośmielam się wołać, mimo cierpienia, bólu i rozpaczy: Alleluja! Jezus żyje! A wraz z nim żyje nasza wiara, żyje nadzieja i nie umiera miłość! Dzieje się tak, wszędzie tam, gdzie króluje Chrystus, bo tam króluje miłość, a nie złość; bo tam króluje życie, a nie śmierć. Zatem wybierajmy pośród ucisku i utrapienia Chrystusa, a wraz z Nim zwycięstwo, bo kto wierzy w Boga, widzi Jego obecność w swoim życiu – podkreślił metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki życzył wszystkim spokojnych i pogodnych świąt wielkanocnych.

Tags:
UkrainaWielkanoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail