Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zmarła najstarsza osoba na świecie, Japonka Tanaka Kane. Jej miejsce na liście najstarszych zajęła zakonnica

26.04-news.png

Photo by NICOLAS TUCAT / AFP KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 26.04.22

Jak podała w poniedziałek (25.04) japońska stacja NHK, zmarła 119-letnia Japonka Tanaka Kane, najstarsza znana osoba na świecie. Oznacza to, że obecnie tytuł ten przypada francuskiej szarytce, 118-letniej s. Andre (Lucile) Randon.

Urodzona 2 stycznia 1903 r. Tanaka zmarła w zeszły wtorek, 19 kwietnia, w szpitalu w Fukuoce. Kobieta ostatnie lata życia spędzała w miejscowym domu opieki. Jak podaje serwis NHK, Tanaka lubiła czekoladę i gazowane napoje.

Japonia posiada najszybciej starzejące się społeczeństwo na świecie. Wg stanu na wrzesień 2021 r. żyło tam 86 510 powyżej 100 roku życia. Aktualnie populacja kraju wynosi 124,5 mln mieszkańców, co oznacza spadek o 3,5 mln w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Po śmierci Tanaki Kane tytuł najstarszej osoby na świecie przypada francuskiej szarytce, s. Andre Randon, która 11 lutego obchodziła swoje 118 urodziny. Przed przystąpieniem do zakonu pracowała ona (pod świeckim imieniem Lucile) jako guwernantka w Marsylii i nauczycielka w Wersalu, w tym u rodziny Peugeot, właścicieli fabryki samochodów.

W wieku 40 lat Randon wstąpiła do zgromadzenia sióstr szarytek, przyjmując zakonne imię Andrzeja. Przez kolejnych 28 lat pracowała w szpitalu w Vichy, opiekując się sierotami i osobami starszymi, a następnie w departamencie Drôme. Już na emeryturze przez 30 lat mieszkała w domu starców w Sabaudii, a gdy skończyła 105 lat, przeniesiono ją do podobnej placówki w Tulonie.

Drugie miejsce na liście najstarszych żyjących osób na świecie zajmuje zaś Polka, Tekla Juniewicz z Gliwic. 10 czerwca kobieta skończy 116 lat.

Tags:
japoniaśmierćstarośćzakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail