Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Zobacz, gdzie Zmartwychwstały Chrystus ukazał się Marii Magdalenie! [zdjęcia]

HOLY SEPULCHRE

Dolors Massot | Aleteia

Tabernakulum w Kaplicy św. Marii Magdaleny

Dolors Massot - 14.05.22

Kaplica św. Marii Magdaleny znajduje się w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. Miejscem opiekują się franciszkanie. Zobacz, jak wygląda w środku!

Zmartwychwstanie to najważniejszy moment w życiu Chrystusa. Nadaje ono sens wierze chrześcijańskiej. Powstając z martwych, Jezus udowodnił, że jest Bogiem. Dzięki zmartwychwstaniu uwolnił nas od grzechu, uczynił nas dziećmi Bożymi i otworzył nam bramy nieba. Syn Boży umarł i zmartwychwstał, aby zbawić wszystkich ludzi.

Chrystusa nie ma w grobie 

W bazylice Bożego Grobu chrześcijanie czczą miejsce, w którym Chrystus nie tylko został pochowany, ale również zmartwychwstał. Bez zmartwychwstania chrześcijaństwo jest pozbawione sensu.

Na kartach Ewangelii według św. Jana, ten młody apostoł, który na własne oczy przekonał się, że Chrystusa nie ma w grobie, w którym Go złożono, opowiada co przydarzyło się św. Marii Magdalenie:

A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu (J 20,1).

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Po tym, jak ewangelista opowiada, że on sam wraz ze św. Piotrem ujrzał pusty grób, przechodzi do postaci św. Marii Magdaleny:

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?». Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.

Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?».

Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę».

Jezus rzekł do niej: «Mario!». A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Nauczycielu!

Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: ‘Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego’».Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział» (J 20,11-18).

Nawrócona grzesznica

Scena spotkania Jezusa z Marią Magdaleną przyczyniła się do tego, że od wieków chrześcijanie mają szczególne nabożeństwo do tej świętej. Po grzesznym życiu nawróciła się, a Chrystus uczynił z niej jednego ze świadków swojego Zmartwychwstania.

Czy wiadomo, gdzie doszło do spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną?W bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie pielgrzymi z całego świata czczą kamień, na którym złożono martwe ciało Jezusa. Leży on w centralnym punkcie świątyni zwanym edykułą.

Kaplica św. Marii Magdaleny

W odległości zaledwie kilku kroków od Grobu Świętego znajduje się katolicka kaplica. Według tradycji powstała w miejscu, gdzie Maria Magdalena spotkała Zmartwychwstałego Pana. Opiekę nad nią, jak i nad innymi miejscami świętymi na terenie Ziemi Świętej, sprawuje zakon franciszkanów.

Wzniesiona została w IV wieku, kiedy Makary, biskup Jerozolimy, uzyskał zgodę od cesarza Konstantyna I Wielkiego na zburzenie pogańskich świątyń i wybudowanie Bazyliki Grobu Świętego w miejscu pochówku Jezusa oraz na Kalwarii.

Tags:
Jerozolimamaria magdalenazmartwychwstanie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail