Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kim jest brazylijska artystka, która podarowała papieżowi obraz „Śpiesząca Maryja”?

Maria-às-pressas-.png

Mari Bueno

A artista Mari Bueno e a obra "Maria às pressas"

Ricardo Sanches - 21.05.22

„Dowiedziałam się, że Franciszkowi brakowało w Watykanie obrazu Maryi w ruchu, misjonarki. Dlatego namalowałam ten obraz” – mówi autorka podarowanego papieżowi malunku.

Dzień przed poświęceniem Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi papież Franciszek otrzymał obraz. Podczas celebracji odniósł się do podarunku i przyznał: „Lubię myśleć o śpieszącej Maryi”. Kim jest autorka malunku?

Mari Bueno i papież Franciszek

Autorką obrazu Śpieszącej Maryi jest Mari Bueno. To brazylijska artystka, mieszkanka północnej części stanu Mato Grosso. Od dłuższego czasu zajmuje się sztuką sakralną i mariologią.

Obraz przedstawia jedną z typowych cech Matki Bożej, „zawsze śpieszącej, aby nam pomóc”. Tę cechę Maryi przypomniał papież podczas homilii wygłoszonej z okazji celebracji poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi (25 marca 2022 roku).

W rozmowie z pewnymi osobami, kilka lat wcześniej, dowiedziałam się, że papieżowi Franciszkowi brakowało w Watykanie obrazu portretującego Maryję w ruchu, Maryję w działaniu, tę dynamiczną kobietę, kobietę-uczennicę, misjonarkę, wychodzącą na zewnątrz. Dlatego namalowałam ten obraz

– opowiedziała Aletei twórczyni sztuki sakralnej.

Obraz trafił do papieża dopiero teraz (z powodu pandemii). „Pojawiła się okazja wręczenia obrazu. Czułam się bardzo szczęśliwa słysząc, że papież bardzo się nim ucieszył i że wspomniał o nim w homilii podczas poświęcenia Rosji”.

View this post on Instagram

A post shared by Vatican News em português (@vaticannewspt)

Śpiesząca Maryja

Podczas poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej papież Franciszek stwierdził:

Matka Boża po wypowiedzeniu swojego tak wybrała się w długą podróż, wspinała się po górzystym rejonie, aby odwiedzić ciężarną kuzynkę (por. Łk 1,39). Zrobiła to w pośpiechu. Lubię myśleć o Matce Bożej śpieszącej, zawsze takiej, o Matce Bożej, która się śpieszy, aby nam pomóc, by nas strzec. Dzisiaj niech weźmie nas za rękę i prowadzi po naszej drodze, po stromych ścieżkach trudnego braterstwa i dialogu, niech nas prowadzi po dróżce pokoju.

Mari Bueno malowała obraz przez 60 dni. Przedstawiona scena opiera się na fragmencie Ewangelii opowiadającym o odwiedzinach Maryi u krewnej Elżbiety. Jak każde dzieło sztuki, obraz Mari Bueno jest pełen symboli. Autorka wyjaśnia:

Maryja ubrana jest na zielono, bo to kolor nadziei. Droga jest usłana kwiatami i kamieniami, bo to droga tej ludzkiej Maryi, która w swej podróży, wzrastaniu w wierze, napotykała na trudności. Poza tym niesie słońce w swoim łonie, czyli Chrystusa jako Światło, jako słońce.

Sztuka sakralna a ewangelizacja

Mari Bueno ma dyplom ze sztuki sakralnej i mariologii. Wystawiała swoje prace w Watykanie i w innych europejskich muzeach, np. Muzeum Sztuki Sakralnej i Etnologii w sanktuarium w Fatimie czy w Muzeum-Skarbcu Miłosierdzia w Viseu (Portugalia). Otrzymała 26 nagród w Brazylii i w Europie.

Docenienie jej pracy przez papieża Franciszka dało malarce wiele radości: „To było błogosławieństwo… Jako artystka plastyczka odczuwam niewyobrażalną wdzięczność wobec Boga i Matki Bożej za ten moment, za możliwość uczestnictwa w ewangelizacji poprzez sztukę sakralną”.

Tags:
malarstwoMaryjapapież Franciszeksztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail