Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

68 ofiar e-papierosów. Tajemnicze schorzenie płuc zbiera śmiertelne żniwo wśród palących dwudziestolatków

NASTOLATKI, E-PAPIEROSY

Aleksandr Yu | Shutterstock

Francisco Veneto - 31.05.22

Naukowcy pochylili się w ostatnich miesiącach nad skutkami używania przez młodzież tzw. e-papierosów. Przypomnieli m.in. o tragicznym żniwie, jakie zbiera nowa powodowana przez nie choroba płuc. Jej ofiarą padło już niemal 70 osób. Ich średnia wieku wynosiła... 24 lata.

Pod opublikowanym w Brazylii raportem opisującym konsekwencje palenia e-papierosów przez młodych podpisało się niemal 50 podmiotów medycznych z całego kraju. Apelują one o utrzymanie zakazu sprzedaży tego rodzaju produktów i zwiększenie wysiłków na rzecz jego egzekwowania. Pomimo bowiem obowiązującego od 2009 r. embarga, e-papierosy pozostają łatwo dostępne w szarej strefie dzięki przemytowi i nielegalnej produkcji.

Pseudokampanie promocyjne i marihuana w tle

Autorzy dokumentu wskazują, że fałszywa jest już sama stosowana przez producentów e-papierosów narracja promocyjna. Nie zastępują one bowiem palenia, a jedynie nadają mu inną formę, również powiązaną z poważnymi skutkami zdrowotnymi.

Wśród nich badacze wymieniają przede wszystkim choroby układu oddechowego, przewodu pokarmowego i jamy ustnej. “E-papierosy generują cząsteczki, które przedostają się do krwiobiegu, powodując stany zapalne i nagłe zdarzenia naczyniowo-sercowe” – stwierdza w analizie Brazylijskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Raport podkreśla także, że e-papierosy często stanowią wstęp do korzystania z tradycyjnych wyrobów tytoniowych. “Palacze e-papierosów są od dwóch do czterech razy bardziej narażeni na to, że staną się w przyszłości palaczami konwencjonalnych papierosów. Ponadto palenie e-papierosów zwiększa pięciokrotnie ryzyko, że młody człowiek stanie się użytkownikiem marihuany” – czytamy w dokumencie.

Tajemnicza choroba sieje spustoszenie

Najpoważniejszym ryzykiem związanym z użytkowaniem e-papierosów pozostaje jednak zespółEVALI – tajemnicza choroba płuc prowadząca nawet do śmierci. Objawia się ona nagłym, ostrym stanem zapalnym układu oddechowego.

W samych Stanach Zjednoczonych spowodowała ona śmierć co najmniej 68 osób, w większości bardzo młodych. Średnia wieku ofiar wynosi… 24 lata. Przypadki schorzenia odnotowano również w Polsce.

Co ciekawe, koncerny tytoniowe wykorzystują chorobę jako argument na rzecz legalizacji swoich produktów. Wskazują bowiem, że EVALI występuje wśród użytkowników nieatestowanych liquidów o nieprzebadanym, pełnym trujących domieszek składzie.

Tags:
uzależnieniezdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail