Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Ratowała Żydów ukrywając ich w domu… majora SS. Powstaje o niej film!

Przysięga Ireny - plan filmu

fot. Marcin Makowski

Sophie Nelisse

Redakcja - 08.06.22

W czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Ukrywała ich w domu swego pracodawcy… majora SS. Powstaje film o Irenie Gut-Opdyke. Premiera już w przyszłym roku!

Padł ostatni klaps na planie kanadyjsko-polskiej koprodukcji Przysięga Ireny. To przejmująca historia życia Ireny Gut-Opdyke. W czasie II wojny światowej ratowała przed straceniem polskich Żydów.

Ratowała Żydów w czasie wojny

Przysięga Ireny to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke. Z narażeniem życia ratowała ona Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Za swoje zasługi w 1982 roku kobieta została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Bita i torturowana zostaje siłą wcielona do pracy najpierw na rzecz Armii Czerwonej, później skierowana do przymusowej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja zmienia się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS.

Zafascynowany dziewczyną mężczyzna proponuje jej pracę gosposi w swojej posiadłości. Gdy Irena dowiaduje się, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, wykorzystuje zaufanie pracodawcy i ratuje Żydów, ukrywając ich w jego domu. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum…

Przysięga Ireny

W głównych rolach w filmie zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nelisse (Irena) i Dougraya Scotta (major SS). W obsadzie kanadyjsko-polskiej koprodukcji znaleźli się również: Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk oraz Aleksandar Milićević. 

Reżyserii podjęła się wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz to dzieło Dana Gordona, autora sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku.

Pionem kostiumów zarządza Małgorzata Zacharska (Stulecie winnych, Belle Epoque), zaś charakteryzacja pozostaje w sprawnych rękach Cezarego Kostrzewskiego (Za niebieskimi drzwiami) i Katarzyny Foltyńskiej (Korona królów). Autorką scenografii jest Joanna Białousz, która na swoim koncie ma m.in.: 365 dni. Ten dzień, Różyczkę oraz Skazanego na bluesa.

Premiera filmu w 2023!

Za produkcję filmu po stronie polskiej odpowiada Beata Pisula – K&K Selekt (Amok, Dzieci Ireny Sendlerowe”), po stronie kanadyjskiej Nicholas Tabarrok – Darius Films. Koproducentami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Miasto Lublin.

Film jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obraz współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telefilm Canada. Dzieło realizowano od kwietnia do maja 2022 roku m.in. w Lublinie, Warszawie, Modlinie i Konstancinie.

Premiera Przysięgi Ireny planowana jest na 2023 rok. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

*Źródło: materiały prasowe/Kino Świat

Tags:
filmII wojna światoważydzi
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail