Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Tu Matka Boża ze Scoglio ukazywała się 4 dni. „Włoskie Lourdes”? [zdjęcia]

MADONNA DELLO SCOGLIO

Public Domain

Redakcja - 18.06.22

Do Matki Bożej ze Scoglio (Skały) każdego roku przybywa 600 tys. pielgrzymów. Poznaj historię „włoskiego Lourdes”, gdzie w 1968 roku Maryja ukazywała się przez cztery dni.

 „Przychodzę prosić cię, abyś odmienił tę dolinę. Pragnę, by powstał tu wielki przybytek duchowości, gdzie dusze znajdą pokój i schronienie. W tym miejscu Bóg chce otworzyć okno do nieba, chce objawić swoje miłosierdzie!”.

Był 11 maja 1968 roku. Santa Domenica di Placanica (Kalabria, Włochy). Z ogromnej skały porośniętej bujnymi zaroślami Maryja skierowała te słowa do młodziutkiego rolnika, Cosima Fragomeni, znanego jako brat Cosimo. Przez kolejne trzy dni pojawiała się na tej samej skale, przy której Cosimo modlił się na różańcu.

Matka Boska ze Skały  

Dziś Santa Domenica di Placanica jest znane na całym świecie jako miejsce objawienia Matki Bozej ze Scoglio (wym. „skoljo”, dosł. Matki Bożej ze Skały). Przybywają tu pielgrzymi ze wszystkich kontynentów: Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Portugalii, Libanu, a także Japonii, Australii, Nowej Zelandii czy Afryki. Szacuje się, że rocznie odwiedza je 600 tysięcy pielgrzymów.

Okno do nieba

Nieustającą popularność, jaką wśród pielgrzymów cieszy się „włoskie Lourdes” komentuje abp Giuseppe Morosini, metropolita Reggio Calabria-Bova:

Wielu się zastanawia, jak to się dzieje, że tyle osób przez ponad czterdzieści lat wciąż odwiedza Scoglio. Zważywszy na otoczenie miejsca, niewygody drogi, brak dzieł sztuki i jakichkolwiek form rozrywki, odpowiedź może być tylko jedna: „digitus Dei est hic”. Tutaj działa palec Boży, tu jest obecny Bóg. Świadczy o tym pobożność wiernych, kolejki do konfesjonałów, indywidualna modlitwa przed figurą Maryi, skupienie i cisza w trakcie nabożeństw.

Matka Boża ze Scoglio

Zgodnie z pragnieniem Niepokalanej, 1 czerwca 2013 roku pełną parą ruszyła budowa Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny ze Scoglio. Kamień węgielny pod przyszłą świątynię położył abp Morosini. Od tamtej chwili nieprzerwanie trwają prace nad jej ukończeniem.

Wspomniany kamień został pobłogosławiony przez papieża Franciszka. Ojciec Święty spotkał się w Watykanie z bratem Cosimem. Ostatecznie zatwierdził w imieniu Kościoła to wyjątkowe na gruncie wiary wydarzenie.

Brat Cosimo

Rzesze pielgrzymów przybywają do Scoglio również z prośbą o łaskę uzdrowienia dla siebie oraz bliskich.

Znane są świadectwa potwierdzające cud uzdrowienia za pośrednictwem brata Cosima. Przewodniczy on wspólnej modlitwie na spotkaniach z pielgrzymami pozostając jednocześnie wybranym narzędziem przez które, za sprawą modlitwy i wiary, objawia się wola Boża.

Cudowne uzdrowienia

Najgłośniejsze takie wydarzenie nastąpiło w sierpniu 1986 roku. Rita Tassone, młoda kobieta z Serra San Bruno, po trzynastu latach choroby opowiedziała w Scoglio o swym uzdrowieniu z nowotworu kości. Poruszała się na wózku inwalidzkim. Dziś z pogodą ducha i uśmiechem Rita przyjmuje ciekawskich przekraczających próg jej słynnego „Bar Fiorindo” w posiadającym tysiącletnią historię mieście Certosa.

Uzdrowienia z woli Boga za wstawiennictwem rolnika z Santa Domenica zdarzają się coraz częściej, szczególnie w trakcie wspólnych nabożeństw. Niezależnie od pogody, w palącym słońcu czy na mrozie, nigdy nie brakuje pielgrzymów zebranych na modlitwie. Czasem nad głowami wiernych można zobaczyć zdjęcia potrzebujących cudu uzdrowienia, którzy sami nie mogą przybyć do Matki Boskiej ze Scoglio.

Tu pielgrzymi zapominają o upale, zimnie czy zmęczeniu kilkukilometrową pieszą wędrówką. Zanurzają się w przepełnionej pokojem atmosferze, panującej tu dzięki wspólnej modlitwie w towarzystwie prostego, a jednocześnie tak wyjątkowego, rolnika. (Il Cirotano, 6 lutego).

Narzędzie w Bożych rękach

Romeo Magherescu, prawosławny wykładowca filozofii z Bukaresztu, odwiedził Scoglio w 1994 roku. Pozostawił następujące świadectwo:

Widziałem, jak niektórzy drżeli. Choć się opierałem, drżenie udzieliło się także i mnie z powodu przemożnego uczucia spokoju, które ogarnęło nas wszystkich. Na naszych oczach stał się cud. Wiara objawiła się z mocą w krainie pobłogosławionej przez Niepokalaną.

Brat Cosimo mówi o tym z pełnym przekonaniem. Jest tylko pośrednikiem i narzędziem w rękach Opiekunki. Ja, pochodzący z Rumunii, z innej ziemi, trudnej i pięknej jak Włochy, uciekłem przed zagrożeniami minionej epoki komunizmu. Podziękowałem, jak wszyscy obecni, za uzdrawiający powiew Wiary.

Wspomnienia liturgiczne Matki Bożej ze Scoglio

Matka Boża ze Scoglio otaczana jest szczególnym kultem 11 lutego – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz 11 maja – w rocznicę pierwszego objawienia na kalabryjskiej Skale. Przy tych dwóch okazjach ogromna rzesza wiernych z modlitwą na ustach i pokojem w sercu przemierza ośmiokilometrową trasę, by stanąć u stóp Niepokalanej.

*Więcej o sanktuarium można przeczytać tu.

Tags:
cudMaryjamiejsca święteobjawieniasanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail