Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Co powinieneś wiedzieć, nim wybierzesz się z dziećmi na film „Buzz Astral”?

Buzz Astral

"Buzz Astral" ("Lightyear"), reż. Angus MacLane, USA 2022

Violeta Tejera - 01.07.22

Sympatyczny Buzz Astral jest faworytem dzieci. W kinach pojawił się kolejny film z serii „Toy Story”. Czy to dobra propozycja dla katolików? Chrześcijańscy rodzice powinni o czymś wiedzieć, by świadomie podjąć dobrą dla rodziny decyzję.

Lucas skończył 4 lata. Buzz Astral jest jego idolem. Ma figurkę Buzz’a. Św. Mikołaj przyniósł mu kostium strażnika kosmosu i nie chce zasypiać bez piżamy z postacią jego przyjaciela, szeryfa Chudego. Kiedy tata mówi: „Do nieskończoności i jeszcze dalej!”, Lucas zawsze się uśmiecha. Najlepszy plan na piątkowy wieczór, to według niego oglądanie z tatą i rodzeństwem i jeden z czterech filmów z serii Toy Story. Wprawdzie zna je już na pamięć, ale wciąż mu mało. Gdy Lucas dowiedział się, że do kin wejdzie kolejny film z Buzzem, niecierpliwie czeka, aż ojciec dotrzyma obietnicy i wybiorą się na seans filmu o bohaterze, którego kocha.

Czy Astral to film dla dzieci?

Ojciec Lucasa, podobnie jak setki innych rodziców, otrzymał podobną wiadomość tekstową:

Cześć, rodzino. Poszedłem dziś rano na seans «Astrala», najnowszego filmu Disneya z serii Toy Story. Nie mija pół godziny filmu, a pojawia się w nim scena ślubu lesbijek. Kobiety całują się, jedna z nich zachodzi w ciążę… . Piszę do was o tym, byście mogli podać tę informację dalej. I podjąć świadomą decyzję, czy wybrać się z dziećmi na ten film.

Wątpliwości ojca katolika

Otrzymana wiadomość postawiła ojca Lucasa przed dylematem. Z jednej strony bardzo chce zobaczyć film z synem film, by spełnić jego marzenia i nie zawieść go.

Z drugiej jest świadomy swoich obowiązków jako rodzica. Nie wydaje mu się właściwe, by Disney „edukował” jego syna w tak wątpliwej pod względem moralnym kwestii. Wydaje mu się, że powinien się do niej odnieść w oparciu o swój chrześcijański światopogląd.

Disney i aktywizm LGBTQ

Jerónimo José Martín, krytyk filmowy z Cadena Cope, zaznaczył, że „na ekranie wprawdzie nie widać ślubu dwóch kobiet”. Mowa jest natomiast o tym, że zamierzają się pobrać. Później okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży i całuje drugą.

Na początku 2022 roku Latoya Raveneau, producentka w Disney Television Animation, przyznała się do uwzględniania „agendy gejowskiej”. Z rozmowy innych członków kierownictwa, jaka wyciekła na Zoom, także można było dowiedzieć się o promowaniu homoseksualizmu.

Nagranie ze wspomnianego spotkania wyciekło w związku z podpisaniem ustawy o prawach rodzicielskich dotyczących edukacji na Florydzie. Ustawa nie pozwala nauczycielom na poruszanie tematyki orientacji seksualnej czy transseksualizmu z dziećmi w trzeciej klasie i młodszymi.

Tags:
dziecifilmrodzice
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail