Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Bliźniacy przyjęli święcenia tego samego dnia! „Pierwszym seminarium była rodzina”

święcenia kapłańskie bliźniaków

Youtube / Patriarcado de Portugal

Bracia bliźniacy i księża Afonso (po lewej) i Pedro Sousa (po prawej) z kolegą (w środku) podczas święceń kapłańskich

Ricardo Sanches - 19.07.22

„Życie z Jezusem rodzi się w rodzinie chrześcijańskiej, a następnie doskonali się na konkretnej ścieżce dojrzałości” – mówi jeden z bliźniaków.

Kapłańskie powołanie bliźniaków

Oprócz podobieństw fizycznych, bliźniacy Afonso i Pedro Sousowie mają również wspólne powołanie kapłańskie. Obaj otrzymali święcenia prezbiteratu podczas tej samej ceremonii, która odbyła się 3 lipca 2022 r. w klasztorze hieronimitów (Lizbona).

Powołanie Pedro pojawiło się pierwsze. Wstąpił do niższego seminarium w Penafirme w wieku 14 lat. Rok później przyszła kolej na Afonso. Choć oficjalnie droga ich powołań nie miała wspólnego początku, to jednak rodzina odegrała niezmiernie ważną rolę w rozeznaniu tego Bożego wezwania.

W domu, jeszcze w dzieciństwie, bliźniacy uczyli się modlić i bawili się w odprawianie mszy świętej. Pedro już w dzieciństwie oświadczył, że chce zostać księdzem. „Pierwszym seminarium była rodzina” – powiedział agencji Ecclesia.

Życie z Jezusem rodzi się właśnie w rodzinie chrześcijańskiej, a następnie doskonali się na konkretnej ścieżce dojrzałości i w seminaryjnym życiu” – wyjaśnił Afonso gazecie „Voz da Verdade”.

Droga do kapłaństwa

W tej samej gazecie 24-letni księża bliźniacy opowiadali także o drodze do święceń kapłańskich. „To była bardzo piękna droga formacyjna, zbudowana w Kościele. To było poznawanie siebie, wzrastanie w zażyłości z Jezusem i odkrywanie, kim jestem i kim jest ten Kościół, któremu chcę służyć i który chcę kochać” – wyjaśnił Afonso. Dodał, że jako kapłan pragnie „przynosić wszystkim chrześcijańską radość”.

Natomiast Pedro Sousa wyjawił: „Z seminarium zachowuję doświadczenie spotkania z Jezusem i z Kościołem. Intensywne doświadczenie, które uświadomiło mi, czym jest kapłaństwo”.

Teraz jako ksiądz chce „służyć Kościołowi w komunii z biskupem, kapłanami i całym Kościołem w służbie Królestwu Niebieskiemu”.

Msza z udzieleniem święceń prezbiteratu

Święcenia kapłańskie odbyły się w kościele Santa Maria de Belém, w klasztorze hieronimitów. Oprócz bliźniaków wyświęcono ośmiu innych księży.

Podczas homilii kardynał patriarcha Lizbony D. Manoel Clemente powiedział, że Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się za rok, staną się punktem wyjścia w posłudze nowo wyświęconych kapłanów – okazją do „radosnego zwiastowania” Chrystusa:

„To radosne zwiastowanie znajdzie swój wspaniały wyraz podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy za rok będziemy przyjmować rzesze młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. Wydarzenie to stanie się dla was, wyświęcanych dzisiaj kapłanów, ważnym punktem wyjścia waszej posługi, służby naznaczonej prawdziwą radością, która jest tylko w Chrystusie i jedynie z Chrystusem może być dzielona. Tę właśnie radość niosła Dziewica Maryja śpiesząca na spotkanie z Elżbietą. Tak też wy wyruszycie na spotkanie wielu, którzy na was czekają!”.

Tags:
kapłaństwoPortugaliapowołanierodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail