Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Chlebem i solą. Najciekawsze kopalnie soli na świecie. Można je zwiedzać!

kopalnia soli w Wieliczce

Diego Grandi | Shutterstock

Kaplica św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce

Jolanta Tokarczyk - 06.08.22

Skarby zrabowane podczas II wojny światowej. Kopalnia pod dnem jeziora Huron. Meczet z soli. Podziemne korytarze i tunele. Co jeszcze kryją kopalnie soli? Zobacz najciekawsze – te w Polsce, i za granicą!

Chlebem i solą witamy nowożeńców. Życzymy sobie, by nigdy nie zabrakło tego dodatku kulinarnego, kosmetycznego i leczniczego. Sól kamienna ma różnorodne zastosowania. Wydobywana jest w wielu miejscach na świecie. Sól potasową i magnezową wykorzystuje się w przemyśle. Nieczynne obecnie kopalnie soli udostępniane są zwiedzającym.

W Polsce najpopularniejsza jest kopalnia soli w Wieliczce. Ale nie jest to jedyne miejsce, gdzie wydobywa się sól. Warto pamiętać o Bochni czy Kujawach. W czasie zagranicznych wojaży można też odwiedzić kopalnie w Niemczech albo w Rumunii.

Tags:
podróżPolskawakacje
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail